reklama

Ako sa zbaliť na jednoročné cestovanie?

„A to akože.... ako sa zbalíš na jeden rok?“, počúvame nielen od rodiny, ale aj od známych. Muži aj ženy v našom okolí sa nás pýtajú túto otázku asi najčastejšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Čo keď na niečo zabudneš? A čo keď ti bude zima, teplo, nebudeš mať lieky? Nielen tieto otázky dostávame od momentu, keď sme sa rozhodli, že ideme cestovať na rok.

Asi by som mal na začiatok napísať, kam to vlastne ideme. Naším cieľom je známa hodvábna cesta, ktorou slávni obchodníci a cestovatelia prechádzali v období stredoveku od Ríma až do Xianu. My však ideme opačnou cestou, čiže z Ázie do Európy, a navyše si dávame predtým malý aperitív v podobe Nového Zélandu a Austrálie. Počas celej cesty budeme prechádzať nielen púštnymi oblasťami, kde teplota vystúpi až na 50 °C, ale aj miestami, kde teplota klesne na – 10°C. Budeme chodiť po nepálskych horách, ale aj jazdiť na koňoch v Mongolsku, Kazachstane či v Kirgizsku. Oddychovať túžime na Filipínach, ale aj siahnuť na dno svojich síl v Afganistane vo Wakhanskom koridore. Čakajú nás teda rôzne podmienky. Tisíce kilometrov, nástrah, nepredstaviteľných situácií, ale hlavne zážitkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naša batožina je obmedzená váhou do lietadiel. I keď niektoré letecké spoločnosti majú povolený limit 30 kilogramov, drvivá väčšina má 20 kilogramov. Do batohov sa musí zmestiť všetko, čo budeme potrebovať.

Veci na jeden rok:)
Veci na jeden rok:) (zdroj: Martin Navrátil)

Typ batožiny – ruksak. Ten si užije po ceste najviac. Bude nielen v lietadlách, ale aj na strechách autobusov, tuk-tukov, bude vpredu na motorke, na koňoch, ale hlavne na našich chrbtoch. Tu sa neodporúča šetriť. Ruksak musí vydržať všetky podmienky, musí byť čo najľahší a hlavne priestranný. Netreba zabudnúť na nepremokavý obal proti dažďu.

Spacák – ľahký, kvalitný a čo najmenší. Pred cestou chce každý ušetriť peniaze. Spacák však rovnako ako ruksak musí byť čo najkvalitnejší. My berieme také, kde komfortná zóna je cca. 0° až -5°C. Samozrejme v mnohých prípadoch budeme spať na hoteloch, ale spacák určite využijeme v Himalájach, na treku okolo Annapurny. Takisto vo vlakoch v Indii či v Bangladéši, kde čistota nie je najväčšia a vám poskytne aspoň malú oázu čistoty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stan – Ani tu netreba šetriť. Stan budeme mať hlavne v Strednej Ázii ako sú oblasti Pamíru, Kirgizska, ale aj na Novom Zélande, kde je mnoho kempových miest, a tak je možné ušetriť za nocľah v drahej krajine.

Tričká – Koľko tričiek si zobrať? Ja osobne beriem asi 15 kusov – či už s krátkymi alebo dlhými rukávmi. Dlhé rukávy sa zídu najmä v oblastiach, kde je veľa komárov.

Krátke nohavice – dvoje, a to jedni z také, ktoré sú odopínateľné z dlhých nohavíc. Pri rozhodovaní sa medzi viacerými typmi, som zvolil tie s hlbokými vreckami, aby som do nich mohol dať aj pas či peniaze. V krajinách kde sú tlačenice a neradno mať veci v zadnom ruksaku, sú hlboké vrecká výhodou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dlhé nohavice – rifle plus jedni plátenné nohavice.

1 karimatka

1 teplý sveter

1 tenšia mikina

10 párov ponožiek (z toho 2 páry teplých)

8 ks spodného prádla

1 kvalitná nepremokavá bunda

1 kvalitná zimná čiapka do hôr

1 ľahké rukavice

1 termo nohavice a tričko

2 topánok

Hygienické puzdro

1 Rýchloschnúci uterák

Lieky – proti hnačke, trojdňové antibiotiká, fenistil, obväz, acylpyrín a ibuprofen

Technika – fotoaparát, GOPRO, laptop, telefón, externá nabíjačka

1 horalka a 1 borovička – čím dlhšie si necháte horalku, tým lepšie si ju potom vychutnáteJ

Je toho veľa či málo? Ak odhliadneme od stanu a spacáku, zistíte, že je to ako keby ste sa balili na 3 týždne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slnečné okuliare

Riad – ešus, hrnček (najlepšie skladací umelohmotný), príbor (cestovný, skladací), švajčiarsky nožík

Baterka/čelovka

Šošovkári, nezabudnite zobrať so sebou šošovky, okuliare, roztok aspoň na prvý mesiac a náhradné puzdro na šošovky.

Modifikácia pre ženy:

Všetko platí ako vyššie, s určitými odchýlkami:

  • zobrať si menej tričiek a nahradiť ich dvoma krátkymi, športovými šatami. Šaty sú totiž 2v1, čiže kraťasy a tričko v jednom, takže je to veľmi praktické.

  • viac spodného prádla (aby ste mali bez prania cca. na 12 dní)

  • plavky

  • Drogéria, ach tá drogéria. Ženy jej potrebujú viac, musíte sa s tým zmieriť. Takže si pribaľte dámsku intímnu hygienu na prvý mesiac, ďalej šampón, jeden suchý šampón pre mastnovlasé J, vaše obľúbené mydlo, z dekoratívnej kozmetiky iba základ, aj to iba v prípade, ak sa maľujete (make-up, špirála, ceruzka na oči, prípadne púder), niečo na odličovanie, hrebeň, dezinfekčný gél na ruky, krém – vhodný na telo aj na ruky.

  • maličká manikúra, mini-šitie, melé zrkadielko

  • ženám sa odporúča mať teplejší spacák, keďže sú zimomrivejšie ako muži

  • obuv: vibramy alebo trekingová obuv, tenisky, sandále, šľapky

A čo pranie? Netreba sa obávať, Ázia je v tomto dokonalá a má mnoho práčovní. Len aby ste nedopadli ako ja pred 3 rokmi v Indii. Nechal som si vyprať a moje krásne čisté tričká sa sušili na jednej z miestnych križovatiek.J

Našu cestu môžete sledovať na https://www.facebook.com/travelistan/

Text: Martin Navrátil 

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu