reklama

Nový Zéland a ako sa cestuje v najpozitívnejšej krajine na svete

,,Ako sa vám páči v mojej milovanej krajine?“ Počujeme neustále od večne vysmiatych Novozélanďanov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Krajina na druhej strane planéty a vzdialená vyše 24 hodín sedenia v lietadle. Nový Zéland súťaží v pomyselných anketách o najšťastnejší národ a medzi cestovateľmi o jednu z najatraktívnejších destinácií. Aj ja sa musím zaradiť do obdivného prúdu, ktorý objavil čaro ostrovov. Nový Zéland je cestovateľská pecka.

Na Novom Zélande je fascinujúce to, že každý si tu niečo nájde. Neexistuje, že by bol niekto sklamaný. Máš rád náročné túry alebo oddych na krásnych bielych plážach? Rád posúvaš svoje adrenalínové hranice pri zoskoku padákom alebo si vychutnávaš gýčový pohľad na prírodu z termálnych kúpeľov? Každý deň na Novom Zélande je nielen fascinujúci, ale je ako strana v knihe. Každý deň je iná kapitola so vzrušujúcim príbehom a zážitkami. Práve tie zážitky sú natoľko silné, že vám ostanú do konca života a nikdy nevyblednú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Cesta do Mordoru
Cesta do Mordoru (zdroj: Marta Rajková)
Aj cesta môže byť gýčová
Aj cesta môže byť gýčová (zdroj: Marta Rajková)

Balíme si svoje batohy a vyrážame na 3-dňový Kepler track. V národnom parku Fiordland, ktorý by nejednému Európanovi pripomínalo Nórsko. Tri dni nám robili spoločnosť nielen zasnežené končiare, ale aj hlboké fjordy či priezračné jazerá. Trek začínal od pralesa, kde vám spoločnosť robí čisto zelený mach, papradie vysoké až 2 metre či husté lesy. A ani nie po dvojhodinovom stúpaní sa ocitnete na hrebeni hôr, kde už vás sprevádza sneh a ľad. Pocit pohody umocňuje pocit, že všetko je tu pripravené pre turistov. ,,Vieš, my milujeme našu krajinu a chceme si ju udržať čo najdlhšie takú, aká bola“ Rozrozprával sa Mike, ktorý prešiel takmer celý svet, ale na svoju krajinu nedá dopustiť. Všetkých spája rovnaká láska ku krajine, ktorá si prešla v minulosti mnohými turbulentnými ekonomickými výkyvmi. Miesta, kde môžeme prespať sú upravené, čisté a bez štipky odpadkov. Už chápem, prečo súperí krajina Maorov s Japonskom o najčistejšiu krajinu na svete. Celkovo výstupy tu patria medzi náročnejšie hlavne kvôli vysokým prevýšeniam. Začínate od úrovne mora a šliapete až do výšky nad 1000 metrov. Keď už nevládzete, stačí sa pozrieť na tú krásu okolo vás a dostanete silnú paľbu energie, ktorá ide z výhľadov. Určite ste videli film Pán prsteňov. Verili by ste, že príroda je krajšia ako vo filme? Ak sme spomenuli svetoznámy film, tak najpopulárnejší výlet je v oblasti „Mordor“ alebo národný park Tongariro na severnom ostrove. Na mňa to vážne pôsobil ako Mordor. Spálená zem, ktorá žije sopečnou aktivitou a vaše kroky sú sprevádzané sírovými parami. Za deň prejdete cez nejeden kráter, kalderu či pestrofarebné jazierka. Celkovo sme prešli vyše 100 kilometrov na rôznych trekoch. Jeden zaujímavejší ako ten druhý, ale hlavne všetko pripravené pre vás.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Kepler track
Kepler track (zdroj: Marta Rajková)
Neprešiel sa tu Frodo?
Neprešiel sa tu Frodo? (zdroj: Marta Rajková)
Pohľad na horu osudu
Pohľad na horu osudu (zdroj: Marta Rajková)
Mount Cook
Mount Cook (zdroj: Marta Rajková)
Obrázok blogu
(zdroj: Marta Rajková)

Ak už máte pocit, že chodenia bolo veľa, môžete sa previezť autom po dramatickom pobreží West Coast. Šoférovanie je tu veľmi jednoduché aj keď ste na ľavej strane. Ohľaduplnosť, ale aj pochopenie, že niekedy zabudnete, že máte byť na ľavej strane. Ako by sme reagovali v Bratislave, keby Angličan nechtiac vošiel do protismeru? Tu sa usmejú a počkajú. Za jeden deň, keď ideme popri pobreží Tasmanského mora od mesta Haast až k ľadovcom, sa všetko z minúty na minútu mení. Raz máte vďaka palmám pocit, že ste niekde v rovníkovej tichomorskej oblasti, inokedy sa vám zdá, že ste akoby na opustenom mieste v Namíbii. Piesočné pláže sa striedajú so skalnými útvarmi. Aby ste mali pocit dokonalosti, tak ani k ľadovcom nemusíte ďaleko chodiť. Očakávali by ste ľadovec s menom Franz Joseph? Ani nie 30 kilometrov od neho je najväčší ľadovec Fox, kde počujete ako padajú kusy ľadu. Celkovo Južný ostrov je hlavne pre tých, ktorí milujú prírodu a jej krásy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre mňa osobne však bol najväčším cestovateľským zážitkom Cape Farewell. Ide o najsevernejší bod Južného ostrova. Ak ste videli film Planéta opíc, kde hlavný hrdina je na opustenej pláži, tak asi podobne to tu vyzeralo. Nekonečné pláže, skalné útvary a zelené malé údolia, ktoré sme nazvali hobbiton. Alebo predsa nebol lepší zážitok pohľad na najvyšší vrch Nového Zélandu? Alebo...Zážitky sa u mňa bijú.

Jazero Tekapo
Jazero Tekapo (zdroj: Marta Rajková)
Abel Tasman - od trekovania ku kúpaniu
Abel Tasman - od trekovania ku kúpaniu (zdroj: Marta Rajková)
Cape Farewell
Cape Farewell (zdroj: Marta Rajková)
Najznámejší fjord Milfjord
Najznámejší fjord Milfjord (zdroj: Marta Rajková)

Domáci sú zhovorčiví a radi nahadzujú témy. Tou najpopulárnejšou je, že či sa nám páči ich krajina a na koľko sme sem prišli. Väčšina cestovateľov spája Nový Zéland s Austráliou. Keď domáci počujú, že ste ich krajinu poctili menším časom ako ich suseda, začne vymenovanie tisíc dôvodov, že ako zle ste spravili. Podobný rozhovor sme zviedli s Richardom vo Wellingtone na Cuba street v jednom v štýlovom bare. „Vymenujem ti 100 dôvodov, prečo je moja krajina krajšia“. Popritom sa smeje a zapíjame to všetko skvelým novozélandským vínom, ktoré musí byť lepšie ako to austrálske! „A kto je lepší v rugby? No predsa my! Inak poznáš nejakého hráča?“ Na moju odpoveď, že rugby vôbec nesledujem ho mierne vykoľajilo. To je asi podobné, keby niekto po zisku majstra sveta v hokeji v centre Bratislavy sa pýtal, či hokej je šport. Ale netreba si však zamieňať porovnávanie s Austráliou za niečo negatívne. Je to také doberanie sa. Národná hrdosť sa mieša s lokálpatriotizmom. Nedávne voľby či Nový Zéland bude mať novú vlajku sa nebrali tak dramaticky. „Vraj bude ako bude. Žiadna tragédia, ak sa väčšina rozhodne pre inú vlajku.“ Ukončí Richard odpoveď na tému vlajka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdal sa vám článok až príliš nekritický a príliš pozitívny? Áno, uznávam, že som až nasiaknutý pozitívnou energiou Nového Zélandu. Keby som nezažil, neuverím.

Ako sa pripraviť na trek a čo potrebujete?

Aj tu platí, že čím lepšia príprava, tým lepšie si trek vychutnáte. Ak idete na trek, počas ktorého plánujete aj prespať, treba si rezervovať kempové miesto, prípadne aj dopravu. Tu nájdete najzakladanejšie informácie nielen o trekoch, ale aj o tom, čo si so sebou zobrať a na čo myslieť dopredu.

Kedy je sezóna?

Najlepšie obdobie nielen na návštevu Nového Zélandu, ale aj na trekovanie je od konca októbra do konca apríla. Treba počítať nielen so zmenou počasia, ale aj s dažďami, veľkými výkyvmi počasia a vo vyšších nadmorských výškach aj so snehovými prehánkami.

Rezervácia trekov

Ak plánujete prespať v stane alebo v chatkách, treba si miesto rezervovať. Čím skôr tým lepšie. Spoliehať sa na to, že prídete a nájdete voľné miesto, je veľmi riskantné. Napríklad na Milford trek, ktorý patrí medzi najkrajšie treky, treba rezerváciu aj 4 mesiace vopred. Prehľad voľných miest na dané obdobie nájdete na www.greatwalks.co.nz. Ak ste si miesto rezervovali a zaplatili kreditkou, svoj lístok – permit si vyzdvihnete v návštevníckom centre pred trekom. Tento permit je kontrolovaný miestnymi „rangermi“ a ak ho nemáte, hrozí vám pokuta.

Takisto si treba dopredu rozmyslieť koľko dní resp. nocí budete na treku. Na stránke nájdete profil trás, kilometrov a miest, na ktorých je možné prespať.

Stan či chatka?

  • Chatka (hut) stojí od 32 do 54 NZD/noc v závislosti od konkrétneho treku. Tieto chatky majú väčšinou kuchynku s plynom, splachovaciu toaletu a spoločnú spálňu na drevených pričniach. Treba mať vlastný spacák. Výhodou je, že v prípade zlého počasia, máte pocit komfortu. Chatky pôsobia veľmi čisto.

  • Stan – kempové miesto stojí od 14 do 18 NZD/noc v závislosti od konkrétneho treku. Tieto miesta sa nachádzajú v blízkosti chatiek. Nemôžete však využívať kuchynku s plynom ani splachovaciu toaletu chatiek. Väčšinou sa pri stanovom tábore nachádza prístrešok, kde je tečúca voda, ale v zásade nie sú vybavené varičmi. Svoju plynovú bombu/varič si musíte priniesť sami. Vždy sú tu aj suché toalety. Stan musí byť kvalitný. Treba rátať s najhoršou alternatívou, že pršať môže každý deň, takže vám nesmie premoknúť.

Voda

Voda sa nachádza takmer pri každom kempovom mieste alebo na chatke. Ak je niekde problém, pri preberaní permitu v návštevníckom centre vás dopredu upozornia. Ide buď o vodu z kohútika alebo o dažďovú vodu. Všade je upozornenie, že voda je pitná, ale odporúčajú ju prevariť. My sme s vodou, aj keď sme ju neprevarili, nemali nijaký problém. Kvalita vody je tu vysokej úrovni. Počas treku medzi kempami alebo chatkami majte dostatok zásob vody.

Oblečenie

Počítajte so všetkými druhmi počasia. Počas jedného dňa môže byť +30°C, ale môže aj snežiť. Stretnete sa s bezvetrím, ale aj so silným nárazovým vetrom. Nešetrite na kvalite svojho oblečenia.

  • Kvalitný ruksak

  • Vychodené nepremokavé turistické topánky

  • Nepremokavá vetrovka

  • Termoprádlo

  • Spacák v ktorom vám nebude zima, aj keď teplota v noci klesne na 0 °C

  • Opaľovací krém – hrozia silné popáleniny, keď budete prechádzať vo vyšších nadmorských výškach cez snehové polia.

  • Slnečné okuliare

Jedlo

Počas treku si jedlo nosíte so sebou, na chatkách sa v zásade nedá nič kúpiť. Tunajšie chatky nie sú ako naše horské chaty v Tatrách, kde dostanete polievku alebo niečo malé pod zub. Jedlo na celý trek si preto kúpte vopred a vezmite so sebou.

Odpadky nemáte kde vyhodiť, ani na chatkách, nosíte ich teda so sebou do konca celého treku.

Čo by sa vám mohlo zísť?

  • Externá nabíjačka – nikde nie je elektrina alebo možnosť si nabiť telefón či fotoaparát počas treku.

  • Repelent – na južnom ostrove sú malé štípajúce mušky. Sú neuveriteľne otravné. Repelent proti muškám si kúpite v návštevníckych centrách od cca. 8,90 NZD.

  • Plynová bomba – ak budete variť, treba mať svoj plyn. Ak zostanete v chatkách, väčšinou majú plynové sporáky. Ak kempujete, treba mať vlastné zásoby. Keďže plynové bomby sa nedajú zobrať teraz do lietadiel, kúpite plyn na Novom Zélande a ceny sú totožné s našimi, ak nie nižšie. Obchodov s trekovými vecami je na Novom Zélande veľa, sú najmä v každom väčšom meste.

Značenie trekov

Cesty kadiaľ máte ísť sú veľmi dobre značené a nedá sa stratiť. Pri preberaní permitov na trek dostanete aj prehľadnú mapku, na ktorej sú vyznačené trasy s kilometrami a prevýšenie. Časové dĺžky sa viac menej zhodujú s realitou najmä pri stúpaní a klesaní.

Našu ročnú cestu, ktorá začala na Novom Zélande, môžete sledovať na https://www.facebook.com/travelistan/, kde nájdete najnovšie fotky a aj videá.

Ak hľadáte viac praktických informácií z Nového Zélandu, tie nájdete na https://www.travelistan.sk/itinerar/novy-zeland-cestovatelske-rady-tipy-rozpocet-a-itinerar/

Text: Martin Navrátil

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu