reklama

Trek okolo Annapurny alebo pár rád ako to zvládnuť

Máme za sebou jeden z najkrajších trekov okolo Annapurny. Takisto máme v nohách vyše 150 kilometrov počas 13 dní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

K tomu treba prirátať veľké prevýšenia, malú výškovú chorobu, teplo, zimu, slnko, sneh, pády, odriekanie, hlad, ale aj gýčové pohľady na himalájske osem tisícovky, slnkom zaliate hlboké údolia, nekonečné ľadovce, tibetské dediny a hlavne nesmrteľné zážitky.

Trek okolo Annapurny môže začať pod dohľadom osemtisícoviek
Trek okolo Annapurny môže začať pod dohľadom osemtisícoviek (zdroj: Marta Rajková)
Všade kam pozrieš sú himalájske velikáni
Všade kam pozrieš sú himalájske velikáni (zdroj: Martin Navrátil)
Ráno vstaneš a hľa čo vidíš
Ráno vstaneš a hľa čo vidíš (zdroj: Marta Rajková)

Počas nášho ročného cestovania sme sa dostali do Nepálu, kde sme chceli ísť na trek a byť v kontakte s Himalájami. Sen sa nám nie len splnil, ale naplnil očakávania. Ste v neustálom kontakte s prírodou, domácimi a kultúrou. Zážitky tu prichádzajú vyslovene za vami a keď už máte pocit, že nevládzete stúpať do nikdy nekončiaceho himalájskeho svahu, tak sa otočíte a len tak za vami je výhľad na osem tisícovku. Práve tie kopce vás sprevádzajú každú hodinu. Ráno vstanete, otvoríte okno a je tam Annapurna. Na obed sa pozeráte na Dhaulagiri a na večer schádzate do mýtom opradeného Mustangu. Už keď si myslíte, že tak krásny deň nemôžete zažiť, tak na druhý deň máte opäť ten istý pocit.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Po výstupe do High campu
Po výstupe do High campu (zdroj: Samospúšť)
Raz je slnko a potom nasneží.
Raz je slnko a potom nasneží.  (zdroj: Marta Rajková)
Výstup do sedla
Výstup do sedla (zdroj: Marta Rajková)
Najvyšší bod Thorung La vo výške 5416 m.
Najvyšší bod Thorung La vo výške 5416 m. (zdroj: Marta Rajková)

Teraz sedím v Káthmandú a som hrdinom, že som to prešiel. Už som zabudol ako som nadával pri výstupe a už som mal pocit, že som hore, ale bol som ešte niekde v polovici. Keď sme prechádzali cez najvyššie sedlo na trase vo výške 5416 metrov a výšková choroba sa hlásila o svoju pozornosť, som chcel praštiť batoh do snehu a odpočinúť si.

Trek okolo Annapurny patrí medzi to najkrajšie, čo Nepál môže ponúknuť pre milovníkov trekov. Aj keď je tu turistov viac ako pred niekoľkými desaťročiami, stále máte pocit, že je to len pre vás. Najlepšie na tej celej veci je, že si to musíte odmakať sami a nikto vám poriadne nepomôže. Neviete či vás prekvapí výšková choroba alebo počasie. Práve to počasie je nevyspytateľné. Jeden deň chodíš v tričku a potíš sa a na druhý deň chodíš po členky v snehu so všetkými vrstvami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Marta Rajková)
Tradície na ceste určite zažiješ. Príprava na dostihy
Tradície na ceste určite zažiješ. Príprava na dostihy (zdroj: Marta Rajková)
Údolie Mustang - v pozadí Daulaghiri
Údolie Mustang - v pozadí Daulaghiri (zdroj: Marta Rajková)

Najviac ma bavil výstup do sedla Thorung-La do výšky 5416 metrov. Ide o najväčší bod na ceste a zároveň aspoň pre mňa najťažší. Ten pocit, keď vieš že mám dosť síl, ale nedostatok kyslíka ťa spomaľuje. Ideš z nohy na nohu, kontroluješ dýchanie, chceš zastaviť a oddýchnuť si, ale nemôžeš. Musíš ísť. Mal som toho plné kecky a pod modlitebnými vlajočkami som sa takmer od radosti rozplakal, že som už tu. Okolo vás himalájske končiare pokryté večným snehom a ľadom. Na vrchu môžete byť len chvíľu a už zostupujete dole.

Hrebeň Annapurny
Hrebeň Annapurny (zdroj: Marta Rajková)
Ranný východ slnka nad Annapurnou z Poon hillu
Ranný východ slnka nad Annapurnou z Poon hillu (zdroj: Marta Rajková)

A ak mám dať svoj najkrajší deň, tak keď sme boli v údolí Mustang s veľkými vyprahnutými údoliami a s gýčovými tibetskými kláštormi. Ak sa sem dostanete, proste musíte zostať v kamennom meste Kaghbeni. Úzke kamenné ulice so stredovekými domami, kde stále nad vchodom sú kamenné tibetské erby a pôvodné symboly. Verte, že také veci už ani v Tibete nenájdete. Toto bolo pre mňa to najtibetskejšie mestečko, aké som kedy videl.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Nielen hory,a le aj vodopády s čistou vodou
Nielen hory,a le aj vodopády s čistou vodou (zdroj: Marta Rajková)

Keď sme sedeli nad víťazným pivkom po 13 dní, boli sme nielen nadopovaní pozitívnom energiou, ale aj presvedčení, že sa sem ešte raz vrátime. A či by ste to zvládli aj vy? Podľa nás každý, kto chodí pravidelne do Tatier viď rady pod článkom.

Text: Martin Navrátil

Našu ročnú cestu po svete môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan

Rady ako zvládnuť trek okolo Annapurny

Je trek pre mňa?

Podľa nás zvládne tento trek okolo Annapurny každý kto pravidelne chodí na túry resp. do Tatier. Stretli sme tu dokonca rodiny s deťmi, ktoré sa vybrali na tento trek. Ak chodíte pravidelne do hôr, nevidíme dôvod, prečo by ste to nezvládli. Jedine, čo môže byť problém, je výšková choroba a zmena počasia. Práve tu sa dozviete praktické informácie, ktoré vás môžu pripraviť na tento trek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kedy?

Najlepšie obdobie na treking v Nepále je medzi februárom a aprílom, i keď na prelome mája a júna môžu prísť príležitostné dažde. September až november sú tiež vhodnými mesiacmi na turistiku. Výhoda spočíva v tom, že počasie je ustálené, je dobrá viditeľnosť a aj teplota vo vysokých nadmorských výškach je priaznivá. Obdobie júl až august je najmenej vhodné obdobie kvôli monzúnom a od novembra do februára je už príliš chladno.

Výšková choroba

Pokiaľ ide o výškovú chorobu, nedá sa určiť, kto ju dostane a kto nie. Je to veľmi individuálna záležitosť, ktorú zistíte až na mieste. Slabšie príznaky výškovej choroby možno pocítiť už od výšky 2 000 m.n.m.. Niektorí začnú mať problémy od výšky 4 000 metrov, iní až neskôr. Niekto nemusí mať vôbec žiadne dýchacie problémy. Aj keď ste už boli vo väčšej výške a nemali ste žiadne príznaky, neznamená to, že ich nebudete mať niekedy v budúcnosti.

Príznaky

Dýchavičnosť, bolesti a točenie hlavy, pocit ako keby ste mali veľmi zlú migrénu.

Dôsledky

Keď sa necítite dobre, určite treba zísť dole do nižších výšok a nesiliť pokračovanie vo výstupe. Výšková choroba totiž môže viesť k pľúcnemu/mozgovému edému, trombóze, pľúcnej embólii, v jej ťažkej forme dokonca až k smrti.

Prevencia

Na vrchol kráčajte pomaly resp. nájdite si svoje vlastné tempo, pravidelne pite vodu alebo čaj, jedzte a doprajte si dostatočný odpočinok. Vždy počúvajte rady sprievodcov. Nefajčite, nepite alkohol a nerobte zbytočné kroky navyše. Keď prídete do hotela skôr, radšej oddychujte, nech sa telo zregeneruje.

Výbava

Na trekingovej výbave netreba šetriť. Čím menej budete mať starostí, tým lepšie si užijete treking. Veľa vecí si dokážete kúpiť v Kathmandu a v Pokhare. Ceny sú o niečo lepšie v Kathmandu. Upozorňujeme však, že ceny trekingových vecí už nie sú nízke ako pred niekoľkými rokmi. Štvrť Thamel v meste Kathmandu je plná obchodíkov s trekingovými vecami. Ceny sa dajú zjednávať. Čo vlastne na trek potrebujete?

  • Kvalitný spacák – teplota na niektorých miestach môže klesnúť pod bod mrazu

  • Čiapka

  • Rukavice

  • Nepremokavá bunda a nohavice

  • Kvalitná a vychodená turistická obuv

  • Termoska na čaj

  • Slnečné okuliare a opaľovací krém

  • Náplaste na otlaky

  • Trekové palice – zídu sa hlavne pri veľkých zostupoch na odľahčenie

  • Čelovka

  • Externá baterka na nabíjanie elektroniky

  • Náhradné baterky do fotoaparátu

  • Dostatok toaletného papiera. Kúpite ho, pochopiteľne, aj na mieste, ale za niekoľkonásobne vyššiu cenu.

Ako je to s jedlom a ubytovaním?

Ak sa vám dostal knižný sprievodca staršieho dáta, tak sa dočítate, že jedlo je jednoduché a skladá sa len z ryže a šošovice. Dnes máte počas celého treku okolo Annapurny v ubytovacích zariadeniach možnosť vybrať si zo širokej škály jedla. Od kuracieho mäsa, zemiakov až po ryžu. Dokonca na niektorých miestach robia aj palacinky. Určite nebude mať pocit jednotvárnej kuchyne.

Koľko stojí jedlo?

Všeobecne platí, že čím ste vyššie, tým je aj cena vyššia. Ak ju však porovnáme s našimi cenami na vysokohorských chatách, stále je výrazne lacnejšia. My sme za deň minuli na osobu cca. 1800 nepálskych rupií. Najesť sa lacnejšie u domácich viac menej neexistuje. Ako cudzinec budete nakupovať tak či tak za vyššie ceny. Vymeňte si dostatok peňazí na celú dĺžku treku, pretože sa nedá platiť platobnou kartou ani cudzou menou. Čo odporúčame zobrať si so sebou na trek?

  • čokoládu, energetické tyčinky, keksy, ktoré sú počas treku predražené

  • čierny (prípadne iný) čaj. Cena vriacej vody je lacnejšia ako čierny čaj. Napríklad šálka čierneho čaju stojí 100 a vriaca voda 50 nepálskych rupií.

Voda

Počas treku kúpite balenú vodu, ktorá je však pomerne drahá (na niektorých miestach zaplatíte aj 150 NPR/liter).V niektorých dedinách si môžete za 50 NPR za liter načapovať filtrovanú pitnú vodu do plastových fliaš. Piť z vodných tokov, bystrín atď. sa neodporúča.

Ubytovanie

Počas celého treku je možnosť ubytovať sa v miestnych hotelíkoch (tzv. lodge). Ide na dané podmienky o veľmi slušné, čisté a hlavne príjemné ubytovanie. Najjednoduchšie ubytovanie treba čakať v najvyššom bode – High Camp.

  • Všade je posteľ s čistou posteľnou bielizňou a perinou – napriek tomu majte spacák kvôli zime.

  • Okrem High Campu je takmer všade možnosť teplej sprchy.

  • Izby nie sú vykurované, ale niektoré hotelíky majú spoločenskú miestnosť, ktorá je vyhrievaná.

  • Wifi signál na hoteloch je od Bhumbule do Lower Pisang a potom od Muktinathu do Jomsonu.

Koľko stoja hotely?

Momentálne nie je veľa turistov, tak hotelíky boli zadarmo resp. že za večeru a raňajky ste mohli prespať. Ak zoberiete, že sa inde nedá najesť, je to veľmi dobrá ponuka. Jedine v High Campe zaplatíte za dvojlôžkovú izbu 300 nepálskych rupií.

Hotel či stan?

Stretli sme ľudí čo si niesli stan, ale ak vezmete do úvahy, že hotely fungujú na princípe food money, čiže nepatíte za ubytovanie, iba za stravu, tak stan bude v konečnom dôsledku zbytočný.

Ísť sám alebo s miestnou CK?

Na trek môžete ísť sami alebo cez miestne CK, ktoré nájdete v Kathmandu a Pokhare. Netreba si trek objednávať dopredu. Práve naopak. Mieste CK ponúkajú výrazné zľavy práve deň pred odchodom. Čiže ak prídete do mesta (Kathmandu alebo Pokhara), na mieste nájdete, čo potrebujete a cenu možno aj jemne zjednať.

Výhodou miestnej CK, že zabezpečí všetky presuny, máte sprievodcu (guidea), ktorý pozná miestne zvyky a rôzne vychytávky. Okrem toho idete v skupinke a o zážitky sa podelíte. Pri kúpe treku sa však informujte, koľko by vás v skupine bolo. Čím väčšia je totiž skupina, tým pomalšie je tempo. Pri organizovanej skupine treba rátať s navyše poplatkami ako je „všimné“ pre nosičov a sprievodcov.

Ak idete sami, výrazne ušetríte. Značenie trasy je veľmi jednoduché a v zásade sa nedá stratiť. My sme išli sami a nemali sme problémy s orientáciou. Pri vybavovaní permitov dostanete jednoduchú mapu zadarmo a keby ste chceli podrobnú v Kathmandu a v Pokhare dostane za 300 nepálskych rupií.

Permit (povolenie)

Na každý trek potrebujete permit (povolenie). Táto povinnosť sa nedá obísť, pretože počas cesty sú kontrolné stanovištia. Cena povolenia pri treku je 4000 NPR/osoba. Permit vybavíte na počkanie počas úradných hodín v Káthmandu alebo v Pokhare.

Počas treku sú pravidelné kontroly vášho povolenia a preto ho majte dobre uchovaný a na suchom mieste. Ak by ste povolenie nemali, alebo stratili, zaplatíte dvojnásobnú sumu pôvodnej ceny.

Čo potrebujete na vybavenie permitu?

  • pas s nepálskymi vízami

  • 3 fotografie pasového formátu

  • platné cestovné poistenie

Kde vybavím permit?

Na tejto adrese nájdete nielen presnú adresu, ale aj najnovšie informácie čo treba. http://www.ntnc.org.np/trekking-annapurna-gaurishankar-and-manaslu-information-and-entry-permit-forms

Čo ak sa niečo stane?

Zdravotná starostlivosť na mieste nie je na vysokej úrovni. Ak by ste si zlomili nohu, dostali ťažkú výškovú chorobu, ktorá vám nedovoľuje ísť ďalej, tak jedinou možnosťou je vrtuľník. Ten pre vás však pošlú iba v prípade, ak máte platné cestovné poistenie a na kreditnej karte finančné prostriedky vo výške 2500 USD.

Vo vašej lekárničke by nemali chýbať:

  • Antibiotiká

  • Niečo proti prechladnutiu

  • Lieky proti bolesti hlavy

  • Leukoplast na otlaky

  • Obväz

Annapurna okruh

Začína sa v Pokhare resp. od štartovacieho bodu Besisahar. Nižšie nájdete vzdialenosti medzi jednotlivými dedinami, v ktorých si môžete oddýchnuť, kúpiť niečo na jedlo, prípadne prespať. Dĺžka trekov je väčšinou 12 – 21 dní. Všetko závisí od vášho tempa, či dostanete výškovú chorobu alebo nie a pod. Čím vyššie stúpate, tým sa aj ceny zvyšujú.

My sme išli od dediny Syange do Jomsonu. Cesta z Besisaharu do Syange je dnes plná dopravných vozidiel, ktoré sa podieľajú na výstavbe miestnej hrádze.

  • Besisahar (820 m) do Khudi: 7 km, 2.00 h

  • Khudi (790 m) do Bhulbhule: 2 km, 0.30 h

  • Bhulbhule (840 m) do Ngadi: 4 km, 1.30 h (V Ngadi je pekný pohľad na zasnežené hory)

  • Ngadi (890 m) do Bahundanda: 4 km, 2.00 h

  • Bahundanda (1310 m) do Ghermu: 5 km, 2.00 h

  • Ghermu (1130 m) do Jagat: 3 km, 1.30 h

  • Jagat (1300 m) do Chamche: 4 km, 1.00 h

  • Chamche (1385 m) do Tal: 5 km, 3.00 h (Tal je dobré miesto na prespanie s krásnymi hotelmi v príjemnom prostredí)

  • Tal (1700 m) do Karte: 4 km, 2.00 h

  • Karte (1870 m) do Dharapani: 2 km, 1.00 h

  • Dharapani (1900 m) do Bagarchap: 2 km, 1.00 h

  • Bagarchap (2160 m) to Danaqyu: 2 km, 0.45 h

  • Danaqyu (2200 m) do Thanchowk: 6 km, 2.45 h

  • Thanchowk (2570 m) do Koto: 4 km, 1.00 h

  • Koto (2640 m) do Chame: 2 km, 1.00 h (V Koto je nádherný tibetský budhistický kláštor a krásne výhľady na hory. Je lepšie prespať v Koto ako v Chame. Z Koto uvidíte prvú Annapurnu)

  • Chame (2710 m) do Bhratang: 7 km, 2.30 h

  • Bhratang (2850 m) do Dhukur Pokhari: 6 km, 2.00 h

  • Dhukur Pokhari (3240 m) do Pisang: 1.5 km, 1.30 h ( Tu je posledný wifi signál, ďalší je až v Jomsone)

  • Pisang (3310 m) do Ghyaru: 4.5 km, 2.00 h

  • Ghyaru (3730 m) do Ngawal: 5 km, 2.30 h

  • Ngawal (3680 m) to Humde: 2 km, 1.00 h

  • Humde (3330 m) do Bhraga: 6 km, 2.00 h

  • Bhraga (3450 m) to Manang: 2 km, 0.45 h (Manang je príjemné oddychové miesto, kde si môžete odpočinúť a urobiť výlety do okolia.)

  • Manang (3540 m) do Yak Kharka: 9 km, 3.30 h

  • Yak Kharka (4050 m) do Letdar: 1 km, 1.00 h

  • Letdar (4200 m) do Thorang Phedi: 5 km, 3.00 h

  • Thorang Phedi (4450 m) to High Camp: 1 km, 1.00 h (Choďte čo najpomalšie. Výšková choroba sa neprejavuje hneď, ale neskôr. Ten kto ide veľmi rýchlo, má väčšiu pravdepodobnosť, že ju aj dostane.)

  • High Camp (4850 m) do sedla Thorung-la: 5 km, 3.00 h (Odporúča sa vyraziť okolo 5.00 ráno)

  • Thorung-la (5416 m) do Charabu: 6 km, 3.00 h

  • Charabu (4230 m) do Muktinath: 4 km, 1.45 h

  • Muktinath (3800 m) do Jhong: (Keď prídete do Muktinath, ste naspäť v „civilizácii“)

  • Muktinath do Jhong: 3 km, 2.00 h

  • Jhong (3540 m) do Kagbeni: 6 km, 2.00 h ( Kagbeni je asi najkrajšia kamenná dedina, kde odporúčame prespať)

  • Kagbeni (2800 m) do Eklebhatti: 2 km, 1.00 h

  • Eklebhatti (2740 m) do Jomsom: 7 km, 2.30 h

Jomson je pre väčšinu trekerov konečná. Niekto letí lietadlom do Pokhary za 90 USD alebo ide autobusom, čo zaberie celý deň od rána do večera. Žiaden nočný autobus neexistuje. Ak by ste si však chceli predĺžiť trek, môžete pokračovať do Tatopani, čo už dnes veľa ľudí nerobí, alebo sa odviezť autobusom do Tatopani za cca. 5 hodín a ísť na najkrajšiu vyhliadku na treku – Poon Hill odkiaľ je najkrajší výhľad na Annapurnu a Dhaulagiri.

  • Tatopani (1200 m) do Ghara: 5 km, 2.00 h

  • Ghara (1700 m) do Sikha: 6 km, 1.30 h

  • Sikha (1935 m) do Chitre: 1 km, 1.30 h

  • Chitre (2350 m) do Ghorepani: 2 km, 1.30 h

  • Ghorepani do Poonhill: 3km, 1.30 h

  • Ghorepani (2870 m) do Ulleri: 2 km, 1.00 h

  • Ulleri (2010 m) do Tikhedhunga: 2 km, 1.00 h

  • Tikhedhunga (1500 m) do Birethanti: 6 km, 2.00 h

  • Birethanti (1025 m) do Nayapul (1070 m): 1 km, 0.30 h (Tu môžete sadnúť do taxíka alebo na autobus smerom do Pokhary.)

Zdroj: www.travelistan.sk

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu