reklama

Maroko alebo ako sa cestuje v tejto rozprávkovej krajine

Viete si predstaviť, že by ste sa prechádzali v kamenných stredovekých úzkych uličkách, ktoré slúžili ako kulisy pre nejeden veľkofilm? Viete si predstaviť, že by ste zažili každý deň iný, ako keby ste obrátili list v knihe?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Maroko je blízka exotika, ktorá ponúka všetko, po čom túži cestovateľ. Neberte to, že sa chválim, ale prešiel som cez 150 krajín a z Maroka som nadšený. Táto severoafrická krajina je zázrak na planéte Zem. Milujem históriu a tu sa môžete prechádzať nielen po krásnych rímskych pamiatkach, ktoré len tak ľahko nenájdete ani v Taliansku. Všetko sa tu krásne strieda. Arabská, maurská, berberská či francúzska architektúra. Každý si tu niečo nájde.

Féz - stratíte sa do hodiny
Féz - stratíte sa do hodiny (zdroj: Martin Navrátil)
Ako keby ste boli v stredoveku
Ako keby ste boli v stredoveku (zdroj: Martin Navrátil)
Maurská architektúra
Maurská architektúra  (zdroj: Martin Navrátil)

Najviac mi učaroval Féz. Nie som však jediný. Zaraďujem sa do zástupu ľudí, ktorí chodili s otvorenými ústami cez kamenno-hlinené uličky. Len tých uličiek je tu cez 9000 tisíc. Odložil som GPS a nechal som sa unášať pocitom, kade by som asi mal ísť. Pripadal som si ako v sklených bludiskách v lunaparku. Na niektorých miestach je šírka chodníka pol metra a niekde sa musíte skloniť pred balkónmi. Ako sa len tak prechádzate, obchodníci na vás pokrikujú aby ste si kúpili ich tovar. „Nechceš čerstvé figy? Čerstvú pomarančovú šťavu? Alebo koženú tašku?“ Práve vo Féze garbiari čistia kože ako to robili ich predkovia pred mnohými storočiami. Remeslo sa stále dedí z pokolenia na pokolenie a technika sa ani v 21. storočí nemení. Každé ráno si vyhrnú gate a v smradľavej kadi šliapu ovčie kože. Stojím na streche jedného domu a neverím vlastným očiam, že takéto zážitky máme neďaleko Slovenska. Niekde o tom čítaš v historickej knižke, niekde musíš ísť do etnologického múzea, aby si sa dozvedel jednotlivé zvyky, ale tu to máš všetko pred sebou ako na tanieri. Aby tej exotiky nebolo málo, zvuk muezína sa rozlieva po celom meste. Neboli príbehy Tisíc a jednej noci v tomto meste?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Modrá dedina
Modrá dedina (zdroj: Martin Navrátil)
Najmodrejšia dedina v Maroku Chefchaouen
Najmodrejšia dedina v Maroku Chefchaouen (zdroj: Martin Navrátil)
Modrá je dobrá:)
Modrá je dobrá:) (zdroj: Martin Navrátil)
Modrá má niekoľko odtieňov
Modrá má niekoľko odtieňov (zdroj: Martin Navrátil)

Féz som chcel vidieť a mal naplniť moju túžbu. Ale nakoniec som videl ďalšie skvosty o ktorých som nevedel. Ako chlapec som veľmi rád čítaval príbehy portugalských moreplavcov. A viete, že si tu zakladali svoje prístavy a mestá? O mestách ako El Jadida a Essaouira som nič nevedel. O to to bolo krajšie, keď som do nich vstúpil bez nejakej informácie. Obe mestá majú perfektne zachované mestské hradby a v nich pôvodné portugalské domy s rodinnými kamennými erbmi. Odrazu máte pocit, že nie ste v Afrike, ale niekde v Portugalsku. Mohutné hradby chránia aj prístavy, kde drevené koráby prinášali drahocenný klinček, vanilku a iné exotické korenia, ktoré sú dodnes súčasťou miestnej kuchyne. Prístavy sú stále plné miestnych rybárov, ktorý každodenne predávajú svoj úlovok. Tuniaky, žraloky, sardinky, chobotnice.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
El Jadida - klenot pod Unescom
El Jadida - klenot pod Unescom (zdroj: Martin Navrátil)
Essaouira - portugalské mesto
Essaouira - portugalské mesto (zdroj: Martin Navrátil)
Podzemná gotická cisterna v El Jadide
Podzemná gotická cisterna v El Jadide (zdroj: Martin Navrátil)

Každé mesto, dedina či osady sú iné. To nie je ako inde vo svete, že vám splynú mestá. Ale nedostane vás len to, že ako mestá vyzerajú, ale že aj Maročania udržujú svoje tradície a zvyky.

Maroko je krajina na niekoľko týždňov. Dostane sa vám pod kožu a nutne si ju zamilujete. Aj ten, kto má odcestované, bude prekvapený ako to tu všetko krásne vyzerá.

Text: Martin Navrátil

Ako cestovať po Maroku?

Najlepšie obdobie

Najlepším obdobím na návštevu Maroka je november – marec. Nie sú také vysoké teploty a v nížinách je príjemné počasie. Najvyššia sezóna je počas Vianoc a Nového roka. Od mája začína byť veľmi teplo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naopak počas našich letných prázdnin je teplota v Maroku najvyššia. Práve to obdobie je však najvhodnejšie pre výstup na najvyšší vrch Maroka v pohorí Atlas – Jebel Toubkal (4 167 m), ktorá je zároveň najvyšším v celej severnej Afrike.

Ak chcete navštíviť Maroko, tak odporúčame plánovať cestu počas niektorého z marockých sviatkov.

Doprava

Maroko má veľmi dobré letecké spojenie so svetom. Z Európy sem lieta niekoľko leteckých spoločností. Ako Air France s prestupom v Paríži, Iberia s prestupom v Madride, Turkish Airlines s prestupom v Istanbule, ale aj Air Berlin či Ryanair. Medzinárodnými letiskami sú Rabat, Fés, Casablanca, Marakéš, ale aj Agadir.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak rozmýšľate spojiť návštevu Maroka s inou krajinou, tak najlepšou voľbou je Španielsko. Do Španielska lieta niekoľko nízkonákladových leteckých spoločností ako Wizz Air či Ryanair

Vnútroštátna doprava

Prenájom auta

Pokiaľ ide o dopravu v rámci Maroka, podľa nás najlepšou voľbou je prenájom auta. Nielen, že ceny za prenájom sú veľmi nízke, ale aj značenie ciest je veľmi prehľadné. Dnes si môžete stiahnuť skvelé offline mapy do mobilov a tie vás navedú na konkrétne miesto. Diaľnice spájajú Tangir, Casablancu, Fés, Marakéš a Agadir. Mimo diaľnic sú cesty takisto na dobrej úrovni.

  • Prenájom auta sa pohybuje od 25 EUR/deň.

  • Najlepšie sa prenajíma auto na letisku po pristátí.

  • Z hľadiska ceny je najlepšie vrátiť auto tam, kde ste si ho požičali.

  • Na prenajatie auta vám stačí (slovenský/európsky) vodičský preukaz.

  • Jazdí sa vpravo a dopravné predpisy sú v zásade totožné s tými našimi.

  • Väčšina áut má manuálnu prevodovku. Ak preferujete automat, ten je často veľmi drahý a takéto auto si treba rezervovať výrazne dopredu.

  • Benzín stojí cca 0,9 EUR/liter.

  • Diaľnice sú spoplatnené, ale nejde o žiadnu veľkú sumu. Napríklad na trase Casablanca – Rabat (85 km) zaplatíte približne 3 EUR.

  • Parkoviská v centre mesta sú spoplatnené. Dajú sa nájsť parkoviská za 2 EUR/24 hodín.

  • V meste je doprava trošku chaotická a musíte veľa vecí predvídať.

 Autobus

Ak chcete cestovať autobusmi, tak asi najlepšou voľbou je autobusová spoločnosť CTM. Jednak ponúka najlepší servis, a jednak chodí viac-menej načas. Cestovný lístok a informácie o cenách nájdete na http://www.ctm.ma/. Je lepšie si rezervovať dopredu. Samozrejme, že sú aj iné dopravné spoločnosti a lacnejšie. Viac menej ide o váš osobný komfort.

 Taxíky

Ak chcete využívať taxíky v meste a nejde im taxamater, musíte dopredu zjednať cenu. Ak by sa tvárili, že vám nerozumejú, vytiahnite mobil a vyťukajte sumu, za ktorú by ste chceli ísť. Taxíky sa delia na dve kategórie.

  • taxi petit – taxíky na prepravu po meste

  • taxi grande – často ide o staré mercedesy, ktoré slúžia ako dopravný prostriedok medzi mestami. Vyrazia vtedy, keď sa zaplnia. Sú rýchlejšie ako autobusy a majú svoju vlastnú stanicu v meste. Stačí povedať „taxi grande“ a každý vie, o čo ide. Najlepšie sa cestuje ráno, pretože vtedy sa taxíky rýchlejšie zaplnia.

 Lodná doprava

Zo Španielska idú trajekty z mesta Algecerias, ktoré leží oproti Gibraltaru. Trajekt spája Ceutu (Ceuta je španielska kolónia v Maroku) a marocké mesto Tangier. Lodné lístky s presnými časmi a cenou nájdete na oficiálnej stránke lodnej spoločnosti http://www.frs.es/en/. Lodná doprava spája Maroko aj s francúzskym prístavom Séte v blízkosti Montpelier či janovský prístav v Taliansku, ale tieto lístky sú veľmi drahé.

 Vlaky

Veľké marocké mestá sú napojené na železničnú sieť a tá patrí v Afrike medzi tie najlepšie. Vlaky premávajú medzi mestami Tangier, Rabat, Casablanca, Meknes, Fés, Oujda a Marakéš. Nočné vlaky premávajú na trase Tangier – Marakéš. Oficiálna stránka marockých železníc je po francúzsky na stránke http://www.oncf.ma/. Niekedy sa nedajú kúpiť lístky mimo Maroka, ale môžete to spraviť cez hociktorú marockú cestovnú kanceláriu.

Víza

S Marokom máme bezvízový režim a občania Slovenskej republiky môžu ostať v Maroku až do 90 dní. Váš pas musí byť platný nasledujúcich 6 mesiacov v čase odchodu z krajiny.

Peniaze

V Maroku platí marocký dirham (MAD). Jeho aktuálny kurz nájdete na http://www.xe.com/currency/mad-moroccan-dirham.

Maroko patrí medzi lacné krajiny.

Hotely

Je tu široká škála hotelov. Od tých najjednoduchších až po tie, ktoré spĺňajú najvyššie kritéria. Ak ste priaznivcom lacného ubytovania, tak nájdete samostatnú izbu, ale so spoločnou sprchou od 6 EUR/noc. Tieto ubytovania nájdete väčšinou v strede mesta. Dokonca sú lacnejšie ako hostely, kde je vás na izbe viac. Nemusíte si robiť vopred žiadne rezervácie. Takmer vždy nájdete ubytovanie. Ten, kto si chce dopriať lepšie ubytovanie, odporúčame vyskúšať staré domy prerobené na hotely. Tých nájdete v starých mestách ako Marakéš či Fés takmer všade. Cena sa pohybuje od 40 EUR/noc/2 osoby.

Viac praktických informácií o Maroku nájdete na https://www.travelistan.sk/itinerar/maroko-cestovatelske-rady-tipy-itinerar-a-rozpocet/

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu