80 miliónov pútnikov - najväčší sviatok planéty v Indii Khumb Mela

Autor: Martin Navratil | 9.11.2015 o 10:12 | (upravené 9.11.2015 o 11:51) Karma článku: 9,65 | Prečítané:  3564x

Tento september prebiehal najväčší sviatok v Indii, ktorého sa zúčastnilo takmer 80 miliónov pútnikov, aby sa ponorili do rieky, ktorá ich očistí od všetkých hriechov.

Celá India sledovala nielen pútnikov, ale aj svätých mužov a všetky indické denníky a televízie prinášali každodenné reportáže. Sme v Triambkeshware, kde pramení jedna z posvätných riek hinduistov - Godavari. Tento rok sa tu odohráva najväčší sviatok na planéte. Podľa indických agentúr sem má prísť okolo 80 miliónov veriacich. Svätá rieka Godavari je opradená legendami o najväčšom božstve Šivovi. Ľudia sa tu podobne ako v najposvätnejšom meste Varanasi ponárajú do prameňa rieky, aby zmyli všetky svoje hriechy a aby sa vyslobodili z nekonečného kolobehu života. Okolo nás nie sú len veriaci, ktorí neustále odriekajú posvätné texty, ale aj typický indický kolorit, bez ktorého by India nebola Indiou. Nad hlavami nám skáču opice, pobehujú okolo nás túlavé psy a všade sa potulujú bezprizorné kravy, ktoré sú očami božstva Šivu. Aj my sa ideme ponoriť do rieky, ktorá aj na nás pôsobí neuveriteľne mysticky napriek tomu, že nie sme hinduisti. Prameň sa nachádza uprostred stredovekého chrámu, ktorý je rozdelený na mužskú a ženskú časť. Vyzliekame sa do spodnej bielizne ako nejeden z tisícky pútnikov. Naše biele telá akoby sem ani nepatrili. Nad otázkou čistoty vody sa vôbec nepozastavujeme a len veríme, že svätá rieka nemôže byť špinavá. Miestni nás pozývajú a za hlasného povzbudzovania sa ponárame do svätej rieky. Prateep sa pri nás zastavuje a podáva nám ruku. „Celý život som sa tešil na okamih, keď sa sem dostanem. Je to jeden z najväčších sviatkov nás hinduistov, na ktorý musíme ísť.“

V novinách sa však šíria správy o tohtoročných zlých hygienických podmienkach kvôli záplavám, ktoré postihli región. V meste Ujjaine stretávam miestneho podnikateľa, ktorý vlastní pár hotelov. „Tento rok som chcel ísť so svojimi priateľmi na festival Khumb Mela, ale záplavy a plné hotely nám v tom zabránili. Nabudúce sa však lepšie pripravím a rezervujem si všetko včas.“ Milióny pútnikov tento rok smerujú na jedno jediné miesto. Z celej Indie putujú veriaci v skupinách.  Niekto cestuje indickými polorozpadnutými autobusmi, niekto vlakmi a tí najortodoxnejší sa vybrali pešo zdolať aj tisíce kilometrov. Zastavujeme sa pri jednej skupine, kde polovica pútnikov v oranžovom oblečení nemá topánky. Sú na ceste už 23 dní a majú pred sebou podľa ich slov ešte 10 dní. Ako sprievodné vozidlo im slúži traktor, ktorý im hrá nielen bollywoodske trháky, ale aj posvätné piesne o Šivovi. Na tvárach majú šťastný výraz a ako sa blíži mesto, aj ich entuziazmus sa zväčšuje. Prespávajú popri cestách, nevadí im, že obdobie dažďov už malo dávno skončiť. Celá India je v pohybe. Noviny nepíšu o ničom inom ako o Khumb Mele, ktorá sa uskutočňuje v štyroch rôznych mestách. Na tieto štyri mestá podľa legendy spomínanej v Ramajáne dopadli kvapky nesmrteľného nektáru, ktorý niesli bohovia, keď utekali pred démonmi. Tento rok sa konajú slávnosti v meste Nashik. India je asi jedna z mála krajín, ktorá žije veľmi intenzívne nielen svojim náboženstvom, ale aj všetkými príbehmi, ktorým našinec nie vždy porozumie a ktoré niekedy vyvolávajú na našich tvárach úsmev.

V okolí mesta sa tvorí stanové mestečko. Na jednej strane sú stany, kde sa pre všetkých pútnikov bezplatne podáva jedlo a tvoria sa niekoľko sto metrové rady, v ktorých sa nikto nepredbieha. Podáva sa výlučne vegetariánska strava a vďaka sviatku je v celom meste zakázané podávať mäso a konzumovať alkohol. Všetko tu žije sviatkom. Vstupujem do kuchyne, kde dobrovoľníci pripravujú ryžu, daal čo je indická šošovica a indický chlieb roti. Iná časť tábora je vyhradená pre pútnikov, ktorí majú peniaze, aby sa tu mohli ubytovať. A ten kto nemá? Ľahne si, kde len chce. Na cestu, k rieke či k odpadkom. Stačí sa prekryť igelitom v prípade dažďa. Ak by ste čakali, že ľudia sú nešťastní z ťažkých podmienok, ste na omyle. Po ceste k posvätnému prameňu sa vybudovali Ashrami, čo by sa dalo preložiť ako kláštor, kde sú rôzne vetvy hinduistického učenia. Najpopulárnejší sú nagovia, ktorí chodia nahí a kážu slovo božie. Bez oblečenia, posypaní popolom, ktorý symbolizuje silu Šivu a pritom si zapália cigaretu plnú ópia. Jeden nága, ktorý sa vola Višnunaga, sa nám krásnou angličtinou prihovára a vyzýva nás, aby sme si k nemu sadli. Je to preňho druhý sviatok Khumb Mela v živote a teraz bude celý sviatok sedieť v provizórnom stane a pomáhať veriacim. „Ja viem, že vás Európanov zaujíma, že prečo chodíme nahý a chcete si nás aj tak odfotiť. My to tak neberieme. Takto nás stvorili božstvá a preto sa netreba hanbiť.“ Napriek tomu nám zapózuje a ponúkne cigaretu. Alkohol je zakázaný, ale drogy povolené. „Drogy, ako ich nazývate, môžeme požívať len my. Oslobodzujú našu myseľ a približujú nás k nášmu stvoriteľovi“. Okolo neho sedia ďalší nahí nágovia, ktorí sú už mysľou niekde vo vesmíre a rozprávajú sa asi so stvoriteľom. Ani nie o 200 metrov ďalej je ďalší ashram, v ktorom si jeden svätý muž navíja svoj penis na železnú tyč. „Niektorí svätí muži si vybrali svoj trest“. Tento nakrúca svoj penis dvakrát okolo tyče a potom si na tyč sadne. Vraj necíti žiadnu bolesť a dáva rozhrešenie ostatným pútnikom. Naľavo od neho je starší muž, ktorý má na ruke už poriadne dlhé nechty a jeho ruka je stále zdvihnutá. Dal si záväzok, že pokiaľ vydrží, nedá svoju ruku dole. V priemere vydrží 4 hodiny. Okolo neho postávajú policajní dôstojníci a so zopnutými rukami si od neho pýtajú radu. Na konci si títo služobníci indického národa kľaknú a pobozkajú nohy svätému mužovi. Zo stanu je vyvedený amplión a zvoláva veriacich. Všetko je bezplatné, ale nik sa nebráni malej pozornosti na chod ashramu.

Ideme s tisícovým davom k jednému z dvanástich najposvätnejších chrámov v hinduistickom sväte. Je tu uchovaný Šivov lingnam, ktorý každé ráno umývajú mliekom a veriaci sem prinášajú kvety. Každý z davu si chce utrhnúť časť chvíle, aby sa pomodlil k čiernemu falusu symbolizujúcemu najsilnejšie božstvo. Rad sa tiahne niekoľko stoviek metrov. Čím je dav silnejší, tým je fanatickejší. Niekto zakričí nahlas „Šiva“ a dav to zborovo zopakuje. Ľudia sa pretláčajú, pchajú sa a vystierajú ruky, aby boli čo najbližšie k posvätnému miestu. Ochrancovia chrámu držia dav od falusu, aby brahmáni – najvyššia kasta v Indii – mali priestor na vykonávanie náboženského obradu. Celé miesto je presiaknuté niečím neidentifikovateľným a priznávam to aj ja, hoci som ateista. Kravy sa potulujú okolo chrámu a Indovia k nim pristupujú a hladkajú ich po čele. Veria, že ich vidí Šiva a v osudný deň sa za nich prihovorí. Pri vstupe sú náboženské skupiny spievajúce o Krišnovi, ďalší svätý muž trúbi do lastúry a zvoláva nebeské sily a sprievod veriacich, čo dorazil po niekoľko týždňovom putovaní, sa nahlas teší z ukončenia púte. Do toho sa mieša vôňa kari, čierneho čaju, ľudského potu, ale aj kravských lájn, po ktorých všetci chodia naboso. Celých 24 hodín, každý deň počas celého mesiaca, tu bude prebiehať Khumb Mela. Dnes, 15. augusta, v deň nezávislosti Indie sa mal do rieky ponoriť najväčší dav. Indická vláda posunula hlavný deň o pár dní neskôr, kvôli bezpečnosti. Pred mesiacom dav ušliapal 17 ľudí pri oslave oveľa menšieho sviatku a dnes začína aj ďalšia veselica oslavy Šivovho syna Ganešu, ktorému podľa hinduistických tradícií vlastný otec nechtiac odsekol hlavu a neskôr nasadil sloniu. India žije sviatkom a každý sa chce pripojiť v týchto časoch, keď ekonomika nie je najsilnejšia a krízu v Indii ľudia pociťujú.

Som pozvaný k ďalšiemu svätému mužovi, ktorý dal sľub najvyššiemu, že sa nedotkne zeme. Sedí na provizórnej hojdačke a keď sa potrebuje premiestniť na iné miesto, ochotní služobníci ho zoberú. Dáva rady ďalším vysokým hodnostárom a pritom sa hojdá. Celé toto miesto na mňa pôsobí bizarne. Keby sa spojil Jakubisko a Fellini, nikdy by nevymysleli takú bizarnosť ako sviatok Khumb Mela, ktorý sa vráti na toto miesto za 13 rokov.

Viac o indických sviatkov na budúci rok nájdete tu http://travelistan.sk/informacie/azia/india/informacie/sviatky/

Text: Martin Navrátil

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?