reklama

Melbourne – zaujímavejšie ako Sydney?

Ak sa náhodou obtriete o túto tému, hneď sa dozviete zaručené informácie, kto je na tom nielen lepšie, ale čo je na tom druhom mieste krajšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Táto otázka akoby neustále zamestnávala miestnych. Matt v tom má jasno. Ako každý. „Samotný Mark Twain označil mesto Melbourne za jedno z najkrajších miest na svete“, hovorí Matt a hneď pripomína, že prvá UNESCO pamiatka v Austrálii nebola opera v Sydney, ale krásny kráľovský výstavný palác v Melbourne. Matt pracuje ako sprievodca v meste už 9 rokov a pozná mesto dokonale. Vie nielen to, ako a kde si skvelo oddýchnuť, ale pozná aj jej utajenú históriu a zaujímavosti. Našu prehliadku začíname pri väznici, kde bol uväznení a aj popravený najväčší austrálsky národný hrdina, Ned Kelly. Ani sa nepýta, kto ho pozná, lebo to by mala byť samozrejmosť. Radšej sa priznám, že mne je táto postavička neznáma. Bol to vlastne taký náš Jánošík, ktorý v 19. storočí bohatým bral a chudobným dával až kým ho nechytili a nepopravili, keď mal 25 rokov. Všade v Melbourne natrafíte na jeho portrét s veľkou bradou. Ak by nebola dnes hipsterská kultúra, tak si myslím, že je to dáky súčasný miestny umelec. Nakrútilo sa o ňom niekoľko filmov a jeho popularita sa dostala až do Hollywoodu. Vraj ten americký film z roku 2003 je najlepší. A aké boli jeho posledné slová pred popravou? Such is life - Taký je život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Melbourne - najkrajšie mesto v Austrálii?
Melbourne - najkrajšie mesto v Austrálii? (zdroj: Marta Rajková)
Koloniálna architektúra patrí medzi najkrajšie
Koloniálna architektúra patrí medzi najkrajšie (zdroj: Martin Navrátil)
Prvá UNESCO stavba v Austrálii alebo aj prvá fontána z ktorej tieklo šampanské.
Prvá UNESCO stavba v Austrálii alebo aj prvá fontána z ktorej tieklo šampanské. (zdroj: Marta Rajková)

A viete na koho sú dnes Austrálčania najviac hrdí? Ak lovíte mená v politike alebo v športe, tak ste na omyle. Je to svetoznáma hudobná skupina AC/DC, ktorá už vyše 40 rokov ponúka to najlepšie z rocku resp. rock ´n´ rollu. Nielen, že rádiá neustále hrajú ich hity, ale suvenírové obchody sú plné najrôznejších AC/DC suvenírov hneď medzi kengurami a koalami. A ako Beatles mal svoj podnik v Liverpoole, tak po AC/DC je pomenovaná ulica v Melbourne – AC/DC lane, a to aj napriek tomu, že skupina vznikla v Sydney. Byť fanúšikom AC/DC a neísť na túto ulicu, ako keby ste tu ani neboli. Nachádza sa tu známy bar Cherry Bar, kde sa usporadúvajú koncerty a kde sa každý pondelok dáva priestor aj začínajúcim hviezdam, ktorý si tu môžu „zajamovať“. „Keď tu bola Lady Gaga a chcela mať after party v Cherry Bare, tak jej povedali, že už má vystúpenie iná skupina. Proste musela pochopiť, že treba si zarezervovať čas.“ Matt sa hrdo usmeje a už smerujeme k miestam, ktoré nie sú na klasických trasách turistov. Nájdete tu ulice ako Hosier lane, kde si umelci môžu čokoľvek maľovať na steny. Na iných miestach Melbourne by za to hrozil trest až 2 roky odňatia slobody, ale na týchto stenách si môžete robiť, čo len chcete. Napriek tomu, že tu nie je dané, ako by to malo vyzerať a každý si robí čo chce, je to tu vyslovene „coolové“. Celkovo Melbourne pôsobí ako krásny mix kultúr a umenia. Prejdete sa ulicami, kde sú tie najslávnejšie značky, potom odbočíte do úzkej uličky, kde umelci pretvárajú svoje predstavy do reálnosti a potom narazíte na architektúru, ktorá patrí ku svetovým klenotom. Najviac ma prekvapili zachované domy vo viktoriánskom štýle. Murované domy so železným ozdobným priečelím. Toľko domov v tomto štýle nenájdete ani v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
AC/DC - asi najpopulárnejšia skupina, ktorá má aj svoju ulicu AC/DC lane.
AC/DC - asi najpopulárnejšia skupina, ktorá má aj svoju ulicu AC/DC lane. (zdroj: Marta Rajková)
Pouličné umenie má svoje miesto v metropole.
Pouličné umenie má svoje miesto v metropole. (zdroj: Marta Rajková)
Niekomu sa to páči a niekto to odmieta.
Niekomu sa to páči a niekto to odmieta. (zdroj: Marta Rajková)
Obrázok blogu
(zdroj: Marta Rajková)

Melbourne zažil svoje zlaté obdobie počas zlatej horúčky na konci 19. storočia. Ako keby sa sem celý svet nasťahoval a vytvorili z tejto zabudnutej časti sveta jednu z najbohatších. V rokoch 1851 až 1896 vyťažili takmer 1,9 miliónov kilogramov zlata. Keď bolo objavené prvé zlato, tak aj miestni policajti podali výpoveď. Z 25 policajtov ostali v službe len dvaja. Prišli sem nielen dobrodruhovia z Ameriky, Ruska, Anglicka, ale aj lacná pracovná sila z Číny, Indie a Malajzie. Z malého mesta vyrástla metropola, kde sa vo veľkom stavalo a pozývali sem architektov z celého sveta. Na peniazoch sa nešetrilo, takže dnes tu máte pocit, či sa náhodou neprechádzate po širokých bulvároch Paríža alebo sa nepozeráte na budovy niekde v Londýne či v Ríme. Kým bolo zlato, bola prosperita. „Vieš, kde sa pilo viac šampanského než v Paríži?“ Ani nemusím odpovedať a Matt ukazuje na fontánu, z ktorej tieklo šampanské počas zlatého obdobia. Ale ak sa má vybrať najkrajšia budova v meste, tak vyberám Divadlo Princess, ktoré stálo vtedy závratnú sumu 50 tisíc libier. A ako správne divadlo, aj toto má svoju veľkú záhadu. Počas predstavenia v roku 1888 známy herec Frederick Federici dostal počas predstavenia opery Faust infarkt. Keďže herci chceli zachrániť situáciu, tak ho vyniesli na ramenách na pódium a pomohli mŕtvemu telu sa pokloniť. Samozrejme diváci nič netušili a keď sa dozvedeli pravdu, vytvorila sa legenda, že to bol duch, ktorý sa im na záver poklonil. Melbourne je plný príbehov a mesto vás bude baviť. Napriek tomu, že patrí medzi mladé mestá, ak ho porovnáme s Európou, svojimi aktivitami a históriou, už dobehlo nejedno európske mesto. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pomník austrálskym vojakom
Pomník austrálskym vojakom (zdroj: Martin Navrátil)
Železničná stanica
Železničná stanica (zdroj: Marta Rajková)
Vraj najlepšie zachovaná viktoriánska architektúra
Vraj najlepšie zachovaná viktoriánska architektúra (zdroj: Marta Rajková)

Ak vás už história prestala baviť a máte radi zábavu, tak prečo neskočiť do bohémskej štvrti Fitzroy, konkrétne na ulicu Brunswick. Dekadentná štvrť s uvoľneným životom a iným pohľadom na svet a na život. Kaviarne, pivárne a rôzne reštaurácie. My sme tu zašli do jednej vegetariánskej reštaurácie http://vegiebar.com.au/. Napriek tomu, že som mäsožravec a teším sa na svoj prvý kengurí steak, tak musím uznať, že šošovicový hamburger bol asi najlepší burger aký som kedy jedol. Keď nevyskúšaš, neuveríš! Že by mi listový šalát chutil tak, že by som si dal ešte? A že šošovica môže byť pripravená tak dobre, že na mäso ani nepomyslím? Veru môže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Bezmäsový burger
Bezmäsový burger (zdroj: Marta Rajková)
Bohémska štvrť Fitzroy
Bohémska štvrť Fitzroy (zdroj: Marta Rajková)
Najpopulárnejší zbojník Ned Kelly
Najpopulárnejší zbojník Ned Kelly (zdroj: Marta Rajková)
Predvianočná atmosféra
Predvianočná atmosféra (zdroj: Marta Rajková)

Melbourne je aj mesto trhov. Rôznych trhov. Ten najstarší sa volá Queen Victoria Market, kde máte pod jednou strechou miestnych farmárov. Miestni milujú trhy viac ako obchodné centrá. Kvalitné ovocie, zelenina, mäso a za podobné ceny ako na Slovensku. Melbourne je síce druhé najväčšie mesto v Austrálii, ale určite nie je tak uponáhľané a žije si svojim kľudným životom. Nie je to mesto na jeden deň, ale vďaka svojim kultúrnym podujatiam a atrakciám minimálne na týždeň.

A ešte jedno zistenie. Berte s rezervou miestnych, keď vám budú neustále hovoriť, čo majú nielen najlepšie, ale aj najväčšie. Je to tak trochu recesia ako sa snaží mať Austrália všetko najväčšie. Veď aj ten ohňostroj, ktorý bude čoskoro v Sydney, má byť opäť najlepší a najväčší na svete. Už sa tešíme na Vianoce ako ich oslávime v krátkych nohaviciach pri 40°C horúčavách. A kto vlastne povedal, že Vianoce musia byť v zime? Veď Ježiško sa narodil v krajine, kde je tiež teplo, podobne ako v Austrálii.

Text: Martin Navrátil

Našu ročnú cestu môžete sledovať na https://www.facebook.com/travelistan/

O tom aké su Vianoce a Nový rok v Austrálii sa dozviete v najbližšom cestopise.

Ako spoznať Melbourne?

Jednou z možností je ísť na Free tour http://www.imfree.com.au/melbourne/. Aj keď majú v názve „free“, v skutočnosti to funguje na princípe, že na konci sa dáva „tip“. Nikto vás do ničoho nenúti, ale malo by sa dať cca. 10 AUD. Ceny klasických tour stoja od 30 AUD. Výhodou je, že vám ukážu veci, ktoré sami ťažšie nájdete a ide sa na menej známe miesta.

Ako ušetriť, ak chcete zostať v Melbourne dlhšie?

Ak cestujete po Austrálii a chcete ušetriť stovky eur, asi najlepšou alternatívou je Housesitting. Ide v zásade o to, že strážite dom domácemu, kým je napríklad na dovolenke. Ide o veľmi rozšírenú a populárnu vec v Austrálii. My sme cez housesitting v Melbourne dva týždne. Máme pre seba rodinný dom, o ktorý sa staráme ako keby bol náš a pritom máme na starosť mačku Olie. Väčšinou ide o domy vyššej vrstvy. Asi najväčšia austrálska stránka je www.trustedhousesitters.com, ďalšie, menšie sú napríklad www.housecarers.com alebo www.mindmyhouse.com a mnohé ďalšie. Celé to funguje na princípe dôvery a neplatíte nič okrem prihlasovacieho poplatku na stránke.

Kam ísť za zábavou?

Štvrť Fitzroy – bohémska štvrť plná barov, reštaurácií, kaviarní a pivární. Najlepšie je prísť sem v piatok a v sobotu večer.

Cherry Bar – ak máte radi koncerty a chcete zažiť predstavenia kapiel, z ktorých možno budú svetové hviezdy, zájdite na AC/DC lane http://cherrybar.com.au/. Bar alebo klub pôsobí veľmi undergroundovo:)

Berlin Bar – pre niekoho možno komerčný, ale určite zaujímavý Berlin Bar http://www.berlinbar.com.au/, je zariadený sčasti v štýle NSR a v druhej časti ako NDR. 

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu