Koľko stojí cestovanie po Novom Zélande a ako ušetriť stovky eur

Autor: Martin Navratil | 5.5.2016 o 16:02 | Karma článku: 10,63 | Prečítané:  12351x

V mojom okolí som sa často stretával s tým, že cestovanie na Novom Zélande je drahé a treba si na to poriadne nešetriť.

Jeden vravel, že pod 100 eur na deň neklesnem aj keby som jedol psie konzervy a druhý, že počas nášho cestovania poriadne narazíme na finančné dno. Niekto sa zas oháňal. „Pozri, za koľko to robia cestovky!“

Hneď na začiatku vám najprv zhrniem, kde sme boli. Spolu s Martou sme sa vybrali na ročné cestovanie po svete. Začali sme práve na Novom Zélande, kde sme strávili necelé 4 týždne. Chceli sme vidieť všetko podstatné, zažiť aj atrakcie, ale ísť aj na trek. Náš plán sme splnili viac než na 100 percent. Naším autíčkom, bielym Nissanom, ktoré sme pomenovali Gertrúda, sme krásne prešli nielen komplet južný, ale aj severný ostrov. Dôkladnejšie sme prešli južný ostrov, ktorý je známy svojimi horami, fjordmi, ale aj ľadovcami. Denne sme najazdili autom cca 200 kilometrov a prešli na rôznych trekov celkovo 120 kilometrov. Nikde sme sa nenaháňali a užívali sme si každú minútu bez stresu. Mali sme stan a prespávali v kempoch, ktoré sú úrovňou porovnateľné so škandinávskymi. To znamená nielen dokonale čisté, ale aj s kuchynkou či internetom. Náš stan sme vždy položili na anglický trávnik a mali sme pocit dokonalého komfortu.

Koľko to teda stálo?

Ak nerátame letenku, ktorá je najväčšou položkou, tak náš rozpočet na naše prekvapenie nepresiahol pre oboch 66,5 eur. To znamená 33,25 eur na osobu/deň. Niekto si povie, že on by to dal za menej, ale cestujeme s filozofiou, že treba si aj užiť. To znamená kávička, pivko, ale aj koncert ako AC/DC priamo vo Wellingtone či večerný bar. Neprespávame pod mostami a ani sme nestopovali. Čiže ak si niekto nedá tú kávičku s výhľadom na fjordy a večerné pivko v bare s rockovou muzikou, tak náklady pôjdu dole.

Ako sa dá ušetriť?

 1. Prenajmi si auto alebo karaván

Asi najlepším spôsobom ako precestovať Nový Zéland je prenajatie auta. Čím skôr si auto objednáte, tým väčšiu šancu máte na výhodnú cenu. Je tu obrovské množstvo požičovní s rôznymi cenami. Asi najpopulárnejšou a veľmi výhodnou je požičovňa Jucy – https://www.jucy.co.nz/. Ceny sú prehľadné a máte aj poistku, ktorá je na trhu najprehľadnejšia. Čím sa riadiť pri výbere auta?

 • Auto by malo mať neobmedzený počet kilometrov. Niektoré spoločnosti uvádzajú, že ak prejdete určitý limit, platíte za každý kilometer navyše. Na Novom Zélande sú vzdialenosti veľké. Preto si vyberajte spomedzi tých, kde je napísane „unlimited kilometres“
 • Auto určite poistite. Ak sa niečo stane, zaplatíte veľmi vysoké sumy.
 • Jazdí sa na ľavej strane a preto zvážte či chcete manuál alebo automat. My odporúčame automat.
 • Prespať v noci v aute, len tak na parkovisku, sa nesmie. Hrozí za to pokuta. Prespávať môžete len na vyhradených miestach ako sú kempy.
 • Asi najpopulárnejším autom na prenájom je karaván, kde máte postele, kuchynku a nemusíte teda zostať v stane alebo byť na hoteloch či hosteloch. Ceny takýchto vozidiel sú výhodnejšie vtedy, keď urobíte rezerváciu výrazne dopredu: https://www.jucy.co.nz/our-vehicles/camper-vans/jucy-condo/#/products/1b9d9c45-d262-4be5-87e3-8cbb445fb50f.

Čo treba mať pri prenájme auta?

 • Potrebujete svoj vodičský preukaz + medzinárodný vodičský preukaz.
 • Medzinárodný vodičský preukaz vybavíte na počkanie na oddeleniach dokladov poriadkovej polície príslušného okresného riaditeľstva Policajného zboru. Stojí to 6,50 EUR a potrebujete predložiť aktuálny vodičský preukaz a jednu fotografiu.
 • Minimálne 2-ročná skúsenosť pri šoférovaní resp. min. 2 roky starý vodičský preukaz.

Cena benzínu je podobná ako na Slovensku. Cestné poplatky sú len na týchto trasách a ide o veľmi nízke sumy: https://www.nzta.govt.nz/roads-and-rail/toll-roads/toll-road-information/where-the-toll-roads-are/. Kvalita ciest na veľmi dobrej úrovni a hlavne na južnom ostrove je premávka na cestách malá. Takisto orientácia na cestách je veľmi prehľadná. Ak potrebujete offline mapu na cesty, osvedčila sa od slovenskej firmy Sygic – http://www.sygic.com/ .

Aké sú pravidlá, na ktoré si treba dať pozor?

 • V mestách je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h a na rýchlostných cestách a diaľniciach v zásade 100 km/h, ak osobitné značenie nestanovuje inak. Za prekročenie povolenej rýchlosti, čo len o 2 km/h, hrozí veľmi vysoká pokuta. Aj keď vidíte pred sebou prázdnu cestu a chcete pridať, nerobte to. Na mnohých miestach sú rýchlostné kamery a pokuta môže neskôr prísť do požičovne auta, takže zaplatíte neskôr.
 1. Včas si rezervuj dopravu z južného ostrova na severný

Z jedného ostrova na druhý sa, samozrejme, dá aj preletieť za rozumnú cenu, a to buď

Medzi ostrovmi však premávajú aj lode/trajekty, ktoré sú prevádzkované dvoma lodnými spoločnosťami:

Prístav južného ostrova je v meste Picton a prístav severného ostrova je v hlavnom meste Wellington. So službami obidvoch spoločností je to viac menej rovnaké a treba skôr sledovať cenovú ponuku. Ak pôjdete autom, určite treba mať rezerváciu vopred. Netreba sa spoliehať na to, že prídete a bude voľné miesto. Okrem toho, čím skôr si prepravu kúpite, tým je výhodnejšia bude cena. Na trajekt treba prísť min. 1 hodinu pred odchodom.

 1. Včas si rezervuj trek

Aj tu platí, že čím lepšia príprava, tým lepšie si trek vychutnáte. Ak idete na trek, počas ktorého plánujete aj prespať, treba si rezervovať kempové miesto, prípadne aj dopravu. Tu nájdete najzakladanejšie informácie nielen o trekoch, ale aj o tom, čo si so sebou zobrať a na čo myslieť dopredu.

Kedy je sezóna?

Najlepšie obdobie nielen na návštevu Nového Zélandu, ale aj na trekovanie je od konca októbra do konca apríla. Treba počítať nielen so zmenou počasia, ale aj s dažďami, veľkými výkyvmi počasia a vo vyšších nadmorských výškach aj so snehovými prehánkami. Aktuálne počasie nájdete na stránke www.metservice.com.

Rezervácia trekov

Ak plánujete prespať v stane alebo v chatkách, treba si miesto rezervovať. Čím skôr tým lepšie. Spoliehať sa na to, že prídete a nájdete voľné miesto, je veľmi riskantné. Napríklad na Milford trek, ktorý patrí medzi najkrajšie treky, treba rezerváciu aj 4 mesiace vopred. Prehľad voľných miest na dané obdobie nájdete na www.greatwalks.co.nz.  Ak ste si miesto rezervovali a zaplatili kreditkou, svoj lístok – permit si vyzdvihnete v návštevníckom centre pred trekom. Tento permit je kontrolovaný miestnymi „rangermi“ a ak ho nemáte, hrozí vám pokuta.

Takisto si treba dopredu rozmyslieť koľko dní resp. nocí budete na treku. Na stránke www.greatwalks.co.nz nájdete profil trás, kilometrov a miest, na ktorých je možné prespať.

Stan či chatka?

 • Chatka (hut) stojí od 32 do 54 NZD/noc v závislosti od konkrétneho treku. Tieto chatky majú väčšinou kuchynku s plynom, splachovaciu toaletu a spoločnú spálňu na drevených pričniach. Treba mať vlastný spacák. Výhodou je, že v prípade zlého počasia, máte pocit komfortu. Chatky pôsobia veľmi čisto.
 • Stan – kempové miesto stojí od 14 do 18 NZD/noc v závislosti od konkrétneho treku. Tieto miesta sa nachádzajú v blízkosti chatiek. Nemôžete však využívať kuchynku s plynom ani splachovaciu toaletu chatiek. Väčšinou sa pri stanovom tábore nachádza prístrešok, kde je tečúca voda, ale v zásade nie sú vybavené varičmi. Svoju plynovú bombu/varič si musíte priniesť sami. Vždy sú tu aj suché toalety. Stan musí byť kvalitný. Treba rátať s najhoršou alternatívou, že pršať môže každý deň, takže vám nesmie premoknúť.
 1. Včas si rezervuj letenku

My sme mali veľké šťastie na let na Nový Zéland. Mali sme letenku so všetkými poplatkami za 665 eur na osobu a išlo o taiwanskú spoločnosť China Airlines. Aj tu platí, že čím skôr kúpiš, tým je lacnejšia.

 1. Nakupuj si potraviny

Jedlo v reštauráciách je relatívne drahé, t. j. ceny sa pohybujú od 10 EUR vyššie. V priemere okolo 15 – 17 EUR bez nápoja. Ak však kupujete jedlo v supermarketoch (napríklad sieť NEW WORLD) a pripravujete si ho sami, tak vás to vyjde oveľa výhodnejšie, iba o niečo viac ako na Slovensku. Ak by ste chceli ušetriť aj na stravovaní, vybavte si pri nákupe vernostnú kartu a môžete ušetriť pri každom nákupe až do 10 percent.

 1. Stiahni si aplikáciu na kempy

Ak sa rozhodnete kempovať, Nový Zéland patrí medzi popredných lídrov na svete v kempových miestach. Takmer všade nájdete rôzne druhy kempov. Na stránke http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/things-to-do/camping/ nájdete zoznam kempov a aké majú vybavenie. Kempy fungujú v zásade tak, že keď prídete na vyznačené kempingové miesto, nájdete tam informačnú tabuľu s informáciou o cene. Keď sa rozhodnete na danom mieste zostať, vyberiete si z krabice obálku, vyplníte svoje údaje, jeden ústrižok spolu s peniazmi za kemping v hotovosti vhodíte do urny, druhý ústrižok dáte na viditeľné miesto za predné sklo auta. Ceny sa pohybujú od 6 NZD do 10 NZD/noc/osoba v závislosti od lokality a vybavenia kempu.

 1. Pri prespávaní na hosteloch si vybav vernostnú kartu

Samotné hotely sú na podobnej cenovej úrovni ako napríklad vo Francúzsku. Ak chcete využívať hostely, najlepšie je zaregistrovať sa na stránke https://www.yha.co.nz/ a získate zľavu pri každom prenocovaní až do 10 percent. Kvalita hostelov je na veľmi dobrej úrovni a využívajú ich často aj samotní domáci, ktorí si potrpia na kvalite.

Nový Zéland nie je tak drahý ako v našich predstavách. Nebudem zas z neho robiť destináciu ako Thajsko či Vietnam. Ak odrátame letenku, je to lacnejšie ako keby ste cestovali po Islande či Škandinávii. Všetko závisí od výšky vášho komfortu. Splňte si sen a choďte na tento zelený ostrov.

Text: Martin Navrátil

Našu ročnú cestu môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan . Informácie pochádzajú z cestovateľského webu www.travelistan.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?