reklama

Koľko nás vyšlo 9 mesačné cestovanie po svete?

Vydali sme sa po hodvábnej ceste s dôrazom na národné sviatky a festivaly. Našou druhou prioritou, bolo navštíviť aj málo známe miesta, kam veľa ľudí nechodí a ukázať, že všetko sa dá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Síce cestu sme začali na Novom Zélande a v Austrálii, ale potom sa vrhli na Filipíny, Bangladéš, Indiu – hlavne jej severovýchodnú časť (Arunachal Pradesh, Assam a Nagaland), Nepál ( trek okolo Annapurny), Thajsko, Kambodžu, Laos, Čínu, Mongolsko, Rusko, Kazachstan, Kirgizsko a nakoniec cez Pamír highway do hlavného mesta Tadžikistanu Dušanbe.

V Nepále sme oslávili sviatok Holi
V Nepále sme oslávili sviatok Holi (zdroj: Marta Rajková)
Cieľ našej mongolskej cesty - Etnikum Tsaatan
Cieľ našej mongolskej cesty - Etnikum Tsaatan (zdroj: Martin Navrátil)
Prešli sme okolo Annapurny v Nepále
Prešli sme okolo Annapurny v Nepále (zdroj: Marta Rajková)

Na cestách sme boli viac ako 9 mesiacov. Rôznymi dopravnými prostriedkami sme urazili 52 840 kilometrov. Na trekoch sme absolvovali po svojich 550 kilometrov a vystúpili do výšky 5416 metrov. Využili sme autobus (58 krát), džíp (15 krát), lodné trajekty (7 krát), tuk – tuk (71 krát), auto sme si prenajali 3 krát, motorkou sme cestovali 6 krát a stopom 18 krát, vrátane jedného obrovského nákladiaku v Austrálii. Naprieč mongolskou divočinou sme sa vydali na koňoch. Navštívili sme 15 krajín, 101 miest a nespočetné množstvo dediniek. Okúpali sme sa na 5 plážach a naskákali do 5 jazier. Oslávili 10 sviatkov a zažili budhistické modlitby. Pozdravili líšky, nosorožce, žralokov, sobov, tarsierov, orlov… Potili, zmokli, spálili sme sa, cestovali sme v teplotách od – 11 do plus 43 °C. Táto cesta sa neustále menila a dopĺňala o nespočetné zážitky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Bývali sme v korunách stromov - Laos
Bývali sme v korunách stromov - Laos (zdroj: Gibbon experience)
Najimpresívnejšie boli stromové mosty
Najimpresívnejšie boli stromové mosty (zdroj: Marta Rajková)
Navštívili sme údolie Ziro v Indii, kde si ženy dávajú drevo do nosa
Navštívili sme údolie Ziro v Indii, kde si ženy dávajú drevo do nosa (zdroj: Marta Rajková)
Okúpali sme sa na krásnych kambodžských plážach
Okúpali sme sa na krásnych kambodžských plážach (zdroj: Marta Rajková)

Tak koľko to vlastne stálo? Pred cestou sme si stanovili denný rozpočet pre dvoch na cca. 72 eur. Nakoniec nás to vyšlo 74,34 eur za dvoch na deň. Čiže 37,17 eur na osobu deň. Málo či veľa?

Pre nás jednoznačne za t,o čo sme zažili málo. Sú v tom aj letenky, doprava, ubytovanie, náklady za sim karty atď. proste všetko. Na internete nájdete cestovateľov, ktorí cestujú okolo 20 eur na deň a možno aj menej. My sme si osvojili filozofiu, že cestovanie si chceme aj užiť. To znamená, že keď sme dostali chuť na kávu či pivko v bare, kúpili sme si. Dostali sme chuť na maškrtu, dopriali sme si. Cestovanie je aj o užívaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ubytovanie sme riešili väčšinou na hoteloch. Veľa ľudí sa nás pýtalo, či nejdeme radšej do hostelov. Aj tam sme boli, ale keď cestujete dvaja, zistíte, že niekedy 3 hviezdičkový hotel je lacnejší ako hostel. Tak prečo si nedopriať vlastnú sprchu, toaletu atď.

Laoské vodopády sú úchvatné
Laoské vodopády sú úchvatné (zdroj: Marta Rajková)
Stopli ste kamión v Austrálii, ktorý mal dĺžku 42 metrov. WAU
Stopli ste kamión v Austrálii, ktorý mal dĺžku 42 metrov. WAU (zdroj: Martin Navrátil)
Potápali sme sa s najväčším žralokom na svete
Potápali sme sa s najväčším žralokom na svete (zdroj: Martin Navrátil)
Tadžikistan je cestovateľská bomba
Tadžikistan je cestovateľská bomba (zdroj: Martin Navrátil)
Nový Zéland je lacnejší ako si myslíme
Nový Zéland je lacnejší ako si myslíme (zdroj: Marta Rajková)
Bangladéš je neskutočný a vysmiaty
Bangladéš je neskutočný a vysmiaty (zdroj: Marta Rajková)

Naša najväčšia položka boli zážitky. Tam sme investovali stovky eur. Napríklad 10 dňový trek na koňoch na sever Mongolska či lanové dráhy v Laose. A najdrahšia krajina? Zistili sme, že Nový Zéland nie je tak drahý a keď plánujete dopredu ako prenájom auta, je to omnoho lacnejšie. Najdrahšia krajina bola Čína. Keď chcete niečo vidieť ako terakotovú armádu, alebo vystúpiť na posvätnú horu Emeishan, musíte hlbšie siahnuť do vrecka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posúďte vy či je to veľa, alebo málo. Ak si odpustíte večeru v reštaurácii, kávu, pivko, atrakcie, náklady vám pôjdu prudko dole. Stavím sa, že niekto by to dal omnoho lacnejšie. Ale ako hovorím. Cestovanie je aj o užívaní si okamihu. A najkrajšie na tom cestovaní je, že zážitky vám nikto nezoberie. Tie nezdevalvujú, ale časom získavajú na hodnote. Už onedlho vyrážame opäť.

Text: Martin Navrátil

Naše ďalšie cesty, rady a tipy z ciest môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu