reklama

Polárna žiara v Nórsku alebo koľko stojí cestovanie na Lofotách

Snom nejedného cestovateľa je vidieť polárnu žiaru. Aj my sme sa vybrali prednedávnom na sever Nórska, aby sme videli to zelené čudo, ktoré sa nad vašimi hlavami pohybuje v rôznych formáciách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Vybrali sme sa v termíne, kedy slnko vôbec nevychádza a nad polárnym kruhom vládne pani tma. Viete si predstaviť, že celý deň je tma? Ani my sme si to nevedeli predstaviť a aj toto bolo naším cieľom. Okúsiť polárnu noc a miesto slnečného svetla nad nami bude polárna žiara.

Už pri lete do nórskeho Tromsø vidíme cez umelohmotné okienko obrovskú polárnu žiaru. Turisti okupujú malé lietadlové okienka a Nóri nevzrušene čítajú svoje letiskové časopisy. Vedia, že oni to uvidia v tej pekelnej tme ešte niekoľkokrát. Zelená farba sa ladne pohybuje po oblohe. Raz je malá a za pár sekúnd vznikne obrovská zelená machuľa v čiernej tme. Môžeš sa na to pozerať hodiny a vždy je iná. Keď som videl svoju prvú žiaru v ruskej provincii Jakutsk pri teplote mínus 53°C, tak vďaka zime bola krásne číro zelená a neuveriteľne jasná. Priam nás ožarovala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Nórske mesto Tromso a jeho malá historická časť
Nórske mesto Tromso a jeho malá historická časť (zdroj: Marta Rajková)
Katedrála v Tromso v klasickej severskej architektúre
Katedrála v Tromso v klasickej severskej architektúre (zdroj: Marta Rajková)
Most v Tromso v čase najväčšieho svetla
Most v Tromso v čase najväčšieho svetla (zdroj: Marta Rajková)

V arktickom meste Tromsø sa nechceme príliš zdržiavať, i keď nás mesto veľmi prekvapilo. Nie je to miesto, kam sa chodí za históriou, ale prekvapí vás nórskou upravenosťou a hlavne ako je krásne zasadené do miestneho prostredia. Severská architektúra sa tu mieša s pestrofarebnými domčekmi a otvorenosťou samotných Nórov. Požičiavame si auto a ideme na miesto, kde by sme mali vidieť najlepšie polárnu žiaru – Lofoty.

Arktické prostredie na Lofotách
Arktické prostredie na Lofotách (zdroj: Marta Rajková)
Svetlo okolo 13:00
Svetlo okolo 13:00 (zdroj: Marta Rajková)
Na konci sveta v dedine A
Na konci sveta v dedine A (zdroj: Marta Rajková)

Vyše 500 kilometrov v zasneženej krajine je úplne iná romantika než v lete. Zamrznuté fjordy, zasnežené hory či krásne mosty, ktoré spája jednotlivé ostrovy na Lofotách. Aj keď máme veľmi málo času na fotenie kvôli chabému svetlu medzi 10.00 až 14:00 kedy slnko sa tvári, že vyjde nad obzor, nestíhame cvakať. Príroda je tu nádherná a sľubujeme si, že v lete sem prídeme, aby sme mali viac času počas dlhých letných dní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Ide sa na Lofoty
Ide sa na Lofoty (zdroj: Marta Rajková)
Severská príroda v Nórsku
Severská príroda v Nórsku (zdroj: Marta Rajková)
Oblasť Reine
Oblasť Reine (zdroj: Marta Rajková)
Reine, fjord, sneh...romantika
Reine, fjord, sneh...romantika (zdroj: Marta Rajková)
Fjord v reine
Fjord v reine (zdroj: Marta Rajková)

Stíhame sa pozrieť do dedín ako Reine, ktoré Nóri vyhlásili za najkrajšiu dedinu v Nórsku. Na červeno natreté budovy sú zasadené do fjordu s vysokými kamennými stenami. Pozeráme s otvorenými ústami a pritom nám v rukách chladne hnusná nórska káva. Aj keď máš toho precestované veľmi veľa, vždy nájdeš niečo čo ťa dojme pomaly k slzám. Stále si vravím krása, nádhera a to sme ešte nevideli polárnu žiaru, ktorá sa nám schovala za hustými oblakmi.

Polárna žiara v plnej kráse
Polárna žiara v plnej kráse (zdroj: Marta Rajková)
Stále sa vám to zelené čudo mení:)
Stále sa vám to zelené čudo mení:) (zdroj: Marta Rajková)

Ale predsa sme mali šťastie, keď sme prišli do mestečka menom Svolvaer v strede súostrovia Lofoty. Večer sme sa išli prejsť do miestneho prístavu vo fjorde, keď sa nad nami odrazu objavil zelený pruh žiary. Najprv len tak nad obzorom a potom sa rozprestrela po celej šírke. Dokonca bola ako dúha s tromi pruhmi. Fotíme ako o dušu, zatiaľ čo miestny Nór s nákupnou taškou ani len hlavu nezdvihol, že čo to fotíme. Asi hodinu pozeráme na divadelné predstavenie a netušíme kedy skončí. Vlastne ani nechceme, aby to skončilo. Zabudli sme aj na to, že nám trochu mrznú nohy, ruky a nosy. Veď tie zohrejeme pri krbe s teplým čajom v ruke.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Text: Martin Navrátil

Pár tipov na polárnu žiaru

Počasie

Vy idete do Nórska? Veď zamrznete! Toto budete počúvať neustále. Napriek tomu, že ste tak na severe, zima tu nie je taká mrazivá. Na Orave je chladnejšie ako na severe Nórska. Priemerná teplota v zime sa tu pohybuje na pobreží okolo -5 °C. Je to hlavne vďaka teplému golfskému prúdu, ktorý prechádza popri Nórsku. Pocitovo však môže byť chladnejšie, ak je silnejší vietor. Číže pripravte sa radšej na teploty okolo -10 °C. Sami uvidíte, že chladnejšie je v Tatrách na lyžovačke.

Tma

Treba si zvyknúť, že slnečného svetla bude veľmi málo. Ste tu hlavne kvôli svetelnému úkazu. Napríklad teraz v decembri bolo trochu svetla v Tromsø od 10:00 do 14:00 a potom príde totálna tma. V mesiacoch január a február je to lepšie. Informácie o dĺžke svetla počas dňa v jednotlivých mesiacoch nájdete na https://www.timeanddate.com/sun/norway/tromso.
Preto keď plánujete cestu autom napríklad na Lofoty, je lepšie cestovať medzi 10:00 a 14:00, keď je ešte aspoň trochu svetla, aby ste mali pekné výhľady. My sme vyrážali vždy okolo 8:00 ráno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koľko to celé stálo?

•prenajatie auta = 240 EUR
*výhodnú cenu za prenajatie budete mať len vtedy, ak si auto rezervujete vo veľkom predstihu (1-2 mesiace vopred)

• potraviny na 5 dní = 60 EUR

• palivo (diesel) = 108 EUR (prešli sme 1300 km, minuli 68 litrov)
*cena diesla sa momentálne pohybuje okolo 13,5 NOK.

• ubytovanie cez Airbnb = 373 EUR/6 nocí/2 osoby = ca. 62,1 EUR/1 noc/2 osoby.
*ubytovanie v Nórsku je veľmi drahé. V lete môžete využívať kemping, ale v zime pri mínusových teplotách, snehu a daždi sme radšej uprednostnili ubytovanie cez Airbnb, ktoré vychádza lacnejšie ako hotely.

• Letenky = 370 EUR/2 osoby

Celkovo sme minuli za 2 osoby na 6 dní spolu 1151 EUR so všetkým – all inclusive. Čiže na osobu 575,5 EUR.

Viac informácií na polárnu žiaru môžete nájsť na http://travelistan.sk/honba-za-polarnou-ziarou/

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu