reklama

Alžír - krajší ako Paríž?

Mesto krajšie ako Paríž? Vedeli ste, že dnešné hlavné mesto Francúzska môže ďakovať za svoj vzhľad Alžíru, kde si najlepší architekti vyskúšali svoje zručnosti a stavebné štýly?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

,,Takmer všetci žasli nad krásou Alžíru na brehu Stredozemného mora“ začal rozprávať kamarát Tarek nad silným zeleným čajom. ,, Nielenže ich zaslepila biela farba mesta, od ktorej sa odrážali slnečné lúče, ale aj široké čisté bulváre, ktoré boli honosnejšie ako tie parížske“. Keď som prvýkrát počul o Alžíri príliš som neveril, že je niečo krajšie ako dekadentné mesto na Seine. Každá budova má podpis od významného francúzskeho architekta, ktorý sa neskôr uplatnil v Európe. Vstupujem do jedného obytného bloku a prekvapuje ma nielen obrovské mramorové schodisko, staré poštové schránky, ale hlavne výťahy, ktoré dnes nájdete len v múzeu. Zatvorím za sebou ťažké železné vráta a starou kľukou sa posuniem na 4. poschodie. Výťah naskočí a lenivo ma vynesie na najvyššie poschodie. Do toho točité secesné schodiská, staré mozaiky... Inde by som toto videl v múzeu, ale toto je živé. ,,Keď odchádzali Francúzi na konci vojny v 62-hom nechávali nielen svoje krásne byty, ale aj svoj nábytok, šatstvo, riad... Všetko vo vnútri bytov preto vyzerá tak, ako keby sa nič nezmenilo“, vysvetľuje Tarek, s ktorým blúdim po meste. Príde mi to ako Havana na Kube, len s tým rozdielom, že tu nevidím polorozpadnuté domy. Najkrajšia budova pošty v maurskom štýle, kde ešte stále môžete poslať telegram, hodiť list do secesnej schránky alebo zatelefonovať do sveta zo starožitnej búdky. Na širokých bulvároch, ktoré by konkurovali Champ Ellyse si sadneme do štýlovej kaviarničky a spolu so starými Arabmi si dáme tu preslávenú čiernu tekutinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Alžírsko je cestovateľská pecka
Alžírsko je cestovateľská pecka (zdroj: Martin Navrátil)
Staré budovy z čias francúzskej nadvlády
Staré budovy z čias francúzskej nadvlády (zdroj: Martin Navrátil)

Do tejto chvíle boli pre mňa najlepší kávičkári z Talianska. Čašník v bielej košeli a s motýlikom na striebornom podnose prinesie malý sklenený hrnček z ktorého ide silná omamná vôňa kávy. Tu sa káva poriadne sladí, aby prebila trpkú chuť. Káva je čierna ako ebenové drevo s hustou penou. Na káve sa sedí hodiny a preberá sa všetko od politiky po šport. Alžírsko je dnes ostrov slobody v severnej Afrike, napriek tomu si táto krajina užila dosť občianskej vojny v 90-tych rokoch. ,,Boj za nezávislosť v 50-tych rokoch bol ťažký, ale nedá sa to porovnať s tým, čo nastalo v 90-tych rokoch. Alžírsko si ešte nezvyklo na dávku demokracie, ktorú si každý vysvetlil po svojom a vytvorilo sa niekoľko bojujúcich frakcií. Každý po niekom strieľal a ani nevedel kvôli čomu. Prvá arabská jar začala v Alžírsku a dnes napriek útrapám z minulosti je všetko na dobrej ceste. Museli sme si tým prejsť a veríme, že v okolitých krajinách nastane skoro mier.“ Nestráca optimizmus môj verný kamarát a sprievodca. Napriek tomu, že sme v strede islamskej krajiny, sú tu miesta, kde si môžete dať nielen domáce pivko, ale aj červené víno, kvôli ktorému sem vraj prišli aj Rimania. Navštevujeme bývalé kasíno, ktoré nájdete v nejdenom románe od francúzskych spisovateľov, kde opisovali zhýralí život smotánky. Za starým dubovým stolom nám nalejú víno z oblasti Tlemcen a pozeráme na gýčový západ slnka nad prístavom. Do toho zvuk muezína z arabskej štvrte Casbah, ktoré je pôvodnou časťou Alžíra. Široké bulváre tu vystriedajú úzke uličky, ktoré sa ťahajú do kopca a na niektorých miestach je šírka až 2 metre. Bez územného plánu, názvov ulíc a bez orientačného bodu a ak nemáte GPS, viete sa krásne stratiť. Klasické niekoľkogeneračné domy, kde rodina má aj 22 členov sa striedajú s osmanskými palácmi a obchodníckymi domami. ,,Uličky sú tak úzke a neprehľadné, že ešte stále tu neexistuje klasický zber odpadu. Všetko sa to nesie na chrbte oslov.“ Obrovský kontrast oproti novovybudovanému Alžíru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Stavebný štýl, ktorý opantal Francúzsko, vznikol tu
Stavebný štýl, ktorý opantal Francúzsko, vznikol tu (zdroj: Martin Navrátil)

Mňa však zaujal stredoveký hamam – arabské kúpele. Stará budova z čias Osmanskej vlády je rozdelená na niekoľko miestností. V jednej sa naparujete, ako keby v saune a ležíte na rozpálenom mramore, ktorý má uvoľniť vaše svaly. Potom príde malý svalnatý masér, ktorý skôr stavbou tela pripomína bývalého guliara. Zoberie uterák, ktorý nevidel aviváž už roky a poriadne drhne vašu pokožku. Vytiahne všetku špinu a vy viete, že naše prípravky sú nanič. Len hrubá sila a poriadne veľká dávka mydla. Nakoniec príde masáž. Ale nie jemná Thajská, ale poriadne silná. Ak ste mali pocit, že sa nedokážete poriadne ohnúť, masér s vami spraví niekoľko figúr a premetov, že sa cítim ako handrová bábika. Celá procedúra trvá dve hodiny a na konci príde zaslúžený čierny čaj a vodná fajka. Každú minútu príde v tomto meste intenzívny zážitok, o ktorom ste netušili. Tarek ma volá na miestny futbal. Alžírčania sú fanatickými fanúšikmi futbalu. Zatiaľ čo v iných krajinách ľudia nosia dresy s Messim, tu chodia okolo vás alžírske futbalové modly, ktoré dosiahli najlepší výsledok na minuloročných futbalových majstrovstvách sveta vo futbale z afrických krajín. Víta nás malý štadión, ale s ohlušujúcou atmosférou. Dve hodiny pred zápasom je štadión plný a cvičia sa oslavné chorály. Ak nemáte štuplík do ucha, bude vám veru ťažko. Miesto piva máme v ruke kávu a slnečnicové semiačka. Nestíham vnímať hru v tomto kotli. Raz reve pravá strana, potom ľavá alebo naraz skríkne 15 tisíc ľudí Uuu a vy sa zľaknete. Na konci zaznie zvuk muezína a futbaloví funkcionári si rozprestrú modlitebný koberček a vykonajú krátku modlitbu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Neďaleko Alžíru sú krásne rímske mestá, ale o tých napíšem nabudúce.
Neďaleko Alžíru sú krásne rímske mestá, ale o tých napíšem nabudúce. (zdroj: Martin Navrátil)

Starý Citroen si to derie po cestách. Auto s veľkým volantom a sedadlom, ktoré vás pohltí. Milovník starých vozidiel by tu asi našiel raj. Už sa ani nečudujem, že Francúzi nechceli odtiaľto odísť. Alžírsko bolo pre nich nielen obilnicou, vinicou, ale aj miestom, kde trávili svoju dovolenku. Pravidelné lodné spojenia plné dovolenkárov robilo z tejto krajiny ,,Perlu všetkých kolónii“. Asi by aj ostalo, keby nespravili chybu. ,,Francúzom sme vedeli odpustiť mnohé veci ako segregáciu obyvateľov, potlačovanie Islamu, ale keď nám sľúbili za druhej svetovej vojny, že keď budeme bok po boku bojovať, po vojne nám dajú autonómiu. Keď sme žiadali naplnenie sľubov, čo sa stalo? Streľba.“ Niekoľko desiatok mŕtvych Alžírčanov prebudilo krajinu a pustilo sa do boja za nezávislosť. Alžírsko bolo tak dôležité pre Paríž, že keď Charles de Gaulle pripustil rokovania s moslimskou krajinou, časť francúzskej generality plánovala atentát na prezidenta republiky. Čítali ste známy román Šakal? Práve z tohto obdobia je dielo od spisovateľa detektívok Frederica Forsytha. Nad mestom sa týči monumentálny betónový pomník pre všetkých, ktorí preliali krv za novú africkú krajinu. Napriek útlaku sa tu však nestretnete s nenávisťou voči európskemu susedovi. Stále sa tu rozpráva po francúzsky, sleduje sa francúzska liga a snom nejedného miestneho je odísť do Marseille.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď som pred cestou povedal kam idem, dostával som otázky, či nepoznám zaujímavejšie mesto na návštevu. Videl som niečo, čo mi nielen otvorilo obzory, ale mám aj zážitky, ktoré nikdy v živote nezdevalvujú a neskôr získajú na svojej hodnote. Ak máte stále predsudky, stačí len prekročiť ten pomyselný prah nevedomosti.

Text: Martin Navrátil

Moje cesty po svete môžete sledovať na

www.facebook.com/travelistan

Ako sa do Alžírska dostať?

Víza

Občania Slovenskej republiky cestujúci do Alžírska potrebujú na vstup víza. Na sever krajiny dostanete víza veľmi jednoducho do 10 dní. Na návštevu juhu krajiny treba mať potvrdenie od miestnej CK a jeho vybavenie trvá aj mesiac. Viac informácií nájdete na Veľvyslanectve Alžírska akreditovanom pre SR vo Viedni – http://www.algerische-botschaft.at/.

Bezpečnosť

Návšteva moslimských krajín v súčasnosti nie je príliš populárna a veľa cestovateľov sa toho obáva. Alžírsko patrí medzi krajiny, kde začala arabská jar. Je to krajina, kde vládla dlhé obdobie občianska voja. Tie časy sú už preč, ale občasné nepokoje sú stále možné. Celkovo platí, že do oblastí, v ktorých hrozí nebezpečenstvo, vás aj tak nepustia.

  • Sever Alžírska – čiže pobrežie stredozemného mora – je bezpečný a môžete sa tu voľne pohybovať.

  • Juh Alžírska – tam, kde začína Sahara – je dlhodobo uzavretý. Berberské mesto Ghardia je pre turistov už dlhšie nedostupné. Na juh potrebujete povolenie

  • Treba neustále sledovať situáciu a informovať sa o aktuálnom stave na ambasáde vo Viedni.

  • Pokiaľ ide o oblečenie, neplatia žiadne prísne opatrenia.

  • Zákaz dovozu alkoholu a pornografie. Alkohol však v krajine, hlavne v hlavnom meste Alžíri, dostanete.

  • Nefotografujte policajné a vojenské objekty

Cestovateľské itineráre nájdeš na https://www.travelistan.sk/itinerare/

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu