Najbizarnejšia hranica na svete

Autor: Martin Navratil | 31.3.2017 o 12:38 | Karma článku: 10,58 | Prečítané:  13038x

Úprimne, kto z nás má rád hranice? Vypisovanie, čakanie a sem-tam aj vybaľovanie vecí pred zrakom colníka. Viete si však predstaviť hranicu, kam by ste išli ako na atrakciu a považovali by ste to za jeden z najväčších zážitkov?

Vitajte na hranici medzi Indiou a Pakistanom! Vstúpte na územie, kde bizarnosť strieda bizarnosť. Každý boží podvečer sa hrnie zástup zvedavcov, aby si pozrelo uzatvárací ceremoniál. Stovky tuk-tukov sa predbieha, len aby svojim zákazníkom včasným príchodom zabezpečili čo najlepšie miesto. Môj vodič sa volá Pradeep a teší sa, že ma vezie. „Dnes to Pakistanu natrieme! Musíme byť lepší, hlasnejší a hlavne početnejší! Dám ti najlepšiu cenu, len nech zvíťazíme!“ S počiatku nechápem zmysel jeho dlhého monológu, ale keď vidím, ako sú Indovia vyfintení a navoňaní, tuším, že toto bude niečo dobré. Už z diaľky vidím obrovskú vlajku Indie, ktorá sa vznešene trepoce vo vetre a do toho ťažké zvuky bollywoodskych filmových trhákov. Čo to vidím? Tribúna? To snáď nie je možné!

A keď mi vojak v indických farbách hrdo oznámi, že je pre 7 tisíc návštevníkov, padne mi sánka. Dve hodiny pred zatvorením hranice to tu žije. Ľudia tancujú, spievajú a hlavne sú bojovne naladení. Keď prejde niekto s indickou vlajkou, tribúna reve. V tom príde moderátor akcie a oznámi nadšenému publiku, že show začne o 30 minút. Do toho kričí a pýta sa obecenstva. „Kto je najlepší? Kto?“ Ľudia zborovo vstanú a kričia „Hindustan!“ Zrak mi však padne na druhú stranu, kde je ešte väčšia vlajka ako tá Indická, Pakistan. Tam tiež je zaplnené rovnaká tribúna a moderátor poháňa ľudí kričať „Pakistaaaaan“.

Uzatváranie hranice začne 17:00. Velitelia každej strany oznámia hlbokým hlasom, že akcia môže začať. Ako keby to bola súťaž v jednotlivých dohodnutých disciplínach. Kto dlhšie vie kričať do mikrofónu? Kto vie lepšie pochodovať? Kto vie vyššie zdvihnúť nohu? Kto dá rýchlejšie vlajku dole? V týchto nezmyselných súťažiach víťazia Pakistanci, ktorí sú oblečení do čiernych uniforiem. Odrazu sa rozbehne z každej strany 5 najvyšších vojakov. Naraz zastanú pred bielou čiarou, ktorá vyznačuje hranicu. Tí vojaci sa predvádzajú ako kohúti. Ukazujú výstražné gestá, dupú do zeme a ukazujú svoju silu vzpriamenými telami. Publikum na každej strane je v tranze a ja nechápem, že toto sa deje každý boží deň. Každý deň tisíce ľudí. Celé je to zakončené zabuchnutím železnej brány.

Po celej akcii ma čaká Pradeep pri tuk-tuku a pýta sa, kto bol najlepší. „Úprimne? Pakistan.“ Z toho nie je nadšený a vymenováva mi argumenty, prečo sa mýlim. Pre domácich je to ako šport a prestíž. Už ma ani neprekvapuje, že v miestnej tlači sa o tom píše každý deň. Len ma jemne zamrazí, keď si spomeniem, že obe krajiny majú atómový arzenál.

Ani nie o rok ma cesta zaviedla do Pakistanu a išiel som si to pozrieť z druhej strany. Tentoraz pakistanská strana nebola plná, lebo mali náboženský sviatok. Indovia ich prehučali, ale mne sa proste viac páčili tie čierne uniformy ako tie indické, ktoré vyzerali ako z filmového štúdia. „Prosím, povedz u vás doma, že v tomto sme najlepší!“

Pre mňa to bol taký silný zážitok, že keď idem do týchto častí sveta, idem sem opäť. Navštívil som hranicu trikrát a stále sa nestačím čudovať.

Text: Martin Navrátil

Naše cesty po svete, môžete sledovať na www.facebook.com/travelistan

Ako sa sem dostať?

Hranica sa nachádza pri indickom meste Amritsar a pri Pakistanskom meste Lahore.

  • Každý deň je tento akt uzatvárania. Je lepšie prísť 2 hodiny pred, aby ste si obsadili čo najlepšie miesta.

  • Smie sa fotiť a filmovať bez problémov.

  • Doprava z jednej alebo druhej strany stojí cca 5 eur a je v tom aj cesta naspäť

Viac informácií o Indii, kam ísť, aké netradičné miesta ponúka, info o doparave, vízach aj jedle, nájdeš na http://travelistan.sk/destinacia/azia/india/.

Viac informácií o Pakistane nájdeš na http://travelistan.sk/destinacia/azia/pakistan/.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Obľúbenejší ako Maradona v Neapole nikto nebol. Hamšík dokázal nevídanú vec

Slovák Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu.

SVET

Brexit pokračuje. Druhá fáza môže skončiť aj referendom

Začínajú najväčšie obchodné rokovania histórie.

EKONOMIKA

Premiér Fico otáča, odchod do penzie má dostať strop

V roku 2012 štát nastavil vek odchodu do dôchodku na strednú dĺžku dožitia.


Už ste čítali?