reklama

Demokratická republika Kongo

,,Demokratická republika Kongo to je kde?“ Pýta sa ma kamarát tesne pred odchodom do srdca čiernej Afriky. Ukazujem mu mapu v mobile a neviem mu ani povedať ako bude vyzerať naša cesta do málo známej krajiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pokúšal som sa zistiť nejaké informácie, ale internetové vyhľadávače mi príliš nepomohli. Narazil som nakoniec na jedného Nemca, ktorý cestu v Kongu nedokončil kvôli nestabilnej politickej situácii. ,,Jeden deň je tak a druhý onak. Nič si poriadne neplánuj a buď pripravený na zmenu programu.“ Povedal mi Hans cez messenger. S touto najväčšou radou som spolu s kamarátom Petrom Hliničanom nastúpili do lietadla a odleteli do Konga.

Našim cieľom bolo nielen prejsť krížom cez celé Kongo, ale aj splaviť časť rieky Kongo cez druhý najväčší prales na svete. Pred cestou sme zistili, že keby sa nám to podarilo, budeme prví Slováci, ktorí boli úspešní!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vstup do krajiny
Vstup do krajiny (zdroj: Peter Hliničan)

Spolu s Petrom máme už niečo prejdené, ale toto bola naša najťažšia cesta. Keď som mal pocit, že prechod cez Afganistan a Pakistan bol najťažší, tak táto cesta nám dala šialene zabrať.

Len si predstav, že tu nie sú poriadne cesty, všetko šialené trvá, neskutočne skorumpovaná štátna byrokracia, kedy každý chce poriadny úplatok. Treba k tomu prirátať aj choroby ako ebola či vysoký výskyt malárie.

Našim prvým mestom bola Goma. Nič tak bizarné som nevidel. Štátna hranica s Rwandou, kde sme vzbudili takú pozornosť, že hlavný šéf policajtov si upravil uniformu a prišiel si s nami podať ruku. ,,Nedáš mi 10 USD?“ povedal nám po pasovej kontrole. Miesto zelenej bankovky som mu podal ruku a s úsmevom sme sa vydali do chaosu. Od tohto momentu chcel takmer každý vojak, policajt, úradník nejakú pozornosť. Pristaneš na letisku a niekto si vymyslí, že treba zaplatiť za prechod cez letiskovú halu 10 USD. Aj keď sme nakoniec nezaplatili, vždy nás takéto požiadavky zdržali na 30 minút.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Policajná kontrola na toalete
Policajná kontrola na toalete (zdroj: Peter Hliničan)

Do mesta Goma sa chodí hlavne kvôli gorilám, ktoré môžete pozorovať v ich prirodzenom prostredí a vulkán Nyiragongo, ktorý chrlí lávu už niekoľko rokov. Keby tieto neskutočné atrakcie neboli pri tomto meste, nikto by sem nechodil.

V národnom parku Virunga môžete zažiť ten pocit ako mala hlavná predstaviteľka vo filme ,,Gorily v hmle.“ Sedíš v bambusovom lese a okolo teba pobehujú gorily. Ani nie na jeden meter prejde statný samec, ktorý sleduje svoje stádo. Malé gorilčatá sa nemotorne pohybujú a chcú sa s tebou hrať. Ich mama to všetko sleduje s výrazom unavenej pandy a pojedá čerstvý bambus. Toto je to najkrajšie safari na svete! Jednoznačne. Hodina prešla ako lusk a my sa postupne vydávame na výstup na aktívny vulkán.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rovníkový prales sme vystriedali za sopečné prostredie. 1700 výškových metrov sme zdolávali tak 8 hodín. Ono terén nie je namáhavý, ale dá zabrať hlavne vysoká vlhkosť, ktorá dosahuje aj 100%. Ja trochu bojujem sám so sebou, ale vidina, že uvidím vybuchujúcu sopku ma ženie vpred. Podvečer prídeme na vrchol sopky a neviem, čo je lepšie. Gorily alebo tento pohľad?

Predo mnou je kráter gigantických rozmerov. Nikde som nevidel tak veľký kráter. Napriek tomu, že teplota klesla na 10°C, cítim obrovskú horúčavu a hlavne sem tam zaznie obrovský rachot. Poriadne BUM a láva tečie na dne krátera. Napriek tomu, že sa nám nohy jemne trasú z treku, pozeráme na toto divadlo hodiny. Na okraji krátera prespávame a v noci je to ešte pôsobivejšie. Padne tma a žiara je ešte výraznejšia. Nevieme sa vynadívať. Kvôli tomuto milujem cestovanie. Potíš sa, znášaš nepohodlie a nakoniec príde odmena v podobe veľkého zážitku. WAU

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokračovanie nabudúce alebo ako sme splavili rieku Kongo.

Text: Martin Navrátil

Pár rád:

Gorily v Kongu stoja 400 USD. Povolenie vybavíš cez www.ubuntuvoyages.com . V Rwande takéto safari stojí od 1.7. 1500 USD!

Výstup na sopku stojí 300 USD a trvá to 2 dni. Spí sa na okraji krátera a sú tam chatky na prespanie. Jediné, čo potrebuješ je kvalitná obuv a spacák. Povolenie vybavíš cez www.ubuntuvoyages.com

Víza

Získať víza do Demokratickej republiky Kongo nie je ťažké, len veľmi zdĺhavé a sem-tam sa menia podmienky. Priamy kontakt na ambasádu je ambardcprague@yahoo.fr . Na víza sme potrebovali

  • 2 fotografie

  • Preukaz na očkovanie proti žltej zimnici

  • Vyplnený formulár, ktorý nám mailom poslalo veľvyslanectvo

  • Rezervácia ubytovania na 1 noc

  • Výpis z registra trestov

Všetky dokumenty sa posielajú mailom a keď vám schvália žiadosť (cca 3 – 4 týždne) potom idete osobne na veľvyslanectvo s pasom, kde zaplatíte 120 Eur.

Viac info o Kongu nájdeš na http://travelistan.sk/ako-sa-cestuje-v-demokratickej-republike-kongo/

Cesty po svete môžeš sledovať na www.facebook.com/travelistan

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu