Karibské ostrovy alebo ako takú cestu naplánovať

Autor: Martin Navratil | 7.12.2018 o 14:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  15048x

Ako si predstavuješ Karibik? Ako miesto, kde je krásne more, biele pláže alebo ako vrcholne nudné miesto, kde stoja obrovské výletné lode?

Väčšina ľudí si Karibik spája s Kubou alebo Mexikom, kde bola aj väčšina Slovákov, ale tie malé ostrovy, ktoré nesú exotický názov sú mimo všeobecného záujmu. Veď koľko ľudí na Slovensku vie o mini štátikov ako je povedzme Svätý Vincent, Grenada či Svätý Krištof? Je tam vôbec niečo? Alebo sú to ostrovy pre zbieranie pečiatok?

 

Tento mesiac som sa vybral na menej známe miesta. Počas 22 dní som navštívil miesta ako je Grenada, Barbados, Svätý Vincent a Grenadíny, Antigua a Barbuda či Svatý Krištof a Nevis.

Ako sa tam vieme dostať? Ako sa taká cesta vôbec plánuje?

 

Kedy ísť?

Karibik mánajlepšie obdobie od konca novembra do apríla. Od mája do konca októbra prichádzajú dažde. Asi najhoršie obdobie je august a september, keď prichádza sezóna hurikánov. Hoci počasie vo svete sa veľmi mení, radím ti, aby si sa tomuto obdobiu vyhol. Vtedy sú síce letenky veľmi lacné, ale šanca, že ťa zasiahne silná búrka, je dosť vysoká. Ak ostrov zasiahne hurikán, všetko sa zastaví. Nič nelieta, nič nepremáva a hlavne uviaznete na jednom mieste.

Ako je to s vízami do Karibiku?

Ak nerátame Kubu, Slováci nikam nepotrebujú víza.Do Portorika treba ESTA. Slováci celkovo nepotrebujú víza do viac než 140 krajín sveta a máme 10.najsilnejší pas na svete. Kto by si toto raz povedal, keď nám ešte v 90.rokoch zavádzalo víza také Fínsko...

Ako sa sem lieta?

Čo je pre JV Áziu Bangkok, to je pre Karibik Miami, Martinik či Guadeloupe. Ak však letíš cez USA, potrebuješ mať ESTA alebo vízum, viac v tomto článku http://travelistan.sk/viza-usa-po-navsteve-iranu/ a pri plánovaní mysli na to, že hoci prestupuješ v USA, musíš si vyzdvihnúť batožinu a prejsť imigračnou kontrolou, a to zaberie veľmi veľa času. Ak letíš povedzme na Bahamy cez Miami a využívaš dve rozdielne letecké spoločnosti, rezervuj si minimálne 4 – 5 hodín na prestup.

Ako funguje preprava medzi ostrovmi?

Trajekty premávajú len medzi niektorými ostrovmi. Napríklad medzi Svätou Luciou – Martinikom – Dominikou (nezamieňať si s Dominikánskou republikou) – Guadeloupe alebo Svätým Vincentom – Grenadínami. Mnohé ostrovy nie sú spojené pravidelnou premávkou lodnej spoločnosti.

Najlepšou možnosťou je využiť miestnu leteckú spoločnosť LIAThttps://www.liat.com/, ktorá lieta medzi ostrovmi (Antigua, Barbados, Dominika, Grenada, Guadeloupe, Martinik, Portoriko, Svätý Krištof, Svätá Lucia, Svätý Martin, Svätý Tomáš, Svätý Vincent, Trinidad) Je to asi najspoľahlivejší prepravca. Ide väčšinou o malé vrtuľové lietadlá a samotný let je vlastne aj vyhliadkovým letom nad ostrovmi. Už samotný let je zážitkom.

Ísť výletnou loďou alebo po vlastnej linke?

Každá minca má dve strany. Výletná loď je pohodlnejšia, avšak ostrovy spoznáš počas krátkej (5 – 8 hod.) zastávky v prístave. Veľmi obmedzujúce je to, že niektoré spoločnosti dovoľujú vystúpiť najprv tým, ktorí si kúpili predražený výlet na ostrov. Ten, kto chce ísť po vlastnej linke v rámci výletnej lode, má teda ešte menej času na spoznávanie.

Ak ideš sám, všetko si zabezpečuješ a musíš myslieť na mnohé skutočnosti. Treba si robiť dopredu rezervácie (letenky, ubytovanie…)

 Ceny nie sú až také vysoké, ak ich kupuješ s predstihom. Letenky sa pohybujú od 90 USD (v cene je aj batožina a cukrík

Čo koľko stojí?

Karibik je drahšou destináciou akoTichomorie. Napríklad Kuba je drahšia ako hociktorý spomenutý ostrov (okrem Bahám). V zásade platí, že čím skôr si veci rezervuješ, tým to vyjde lacnejšie. Napríklad ja som si rezervoval veci 5 mesiacov dopredu a ušetril som 30 % nákladov.

Najväčšou položkou je doprava a ubytovanie. Hlavná letenka s British Airways (Viedeň – Londýn – Grenada a Nassau – Londýn – Viedeň) ma vyšla 850 eur.

Hotel – všetko závisí od tvojho štandardu. Nie je to raj pre nízkonákladové cestovanie, ale keď rezervuješ dopredu, môžeš chytiť – ako ja – hotel Mariott so súkromnou plážou za 60 eur. Hotelové služby sú najdrahšie na Bahamách, Antigue, Martiniku a Guadeloupe.

Ak to teda zhrniem, takáto cesta na 22 dní ťa vie vyjsť od 2500 Eur (to závisí od typu ubytovania, dopravy atď) bez hlavnej letenky (tá vyjde od 600 Eur). Čiže o 75 percent lacnejšie než cez CK.

Foto: Nikon D5300 a mobil Sony Xperia XZ2 Compact

Hľadáš cestovné itineráre do celého sveta? Na stránke Travelistanu dávam všetky itineráre zo svojich 170 krajín sveta  http://travelistan.sk/kategorie/cestovatelske-itinerare/

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hriešnica, prekliata dcéra či bohyňa. Kto bola Morena

Jarný zvyk odráža krvavé pohanské rituály.

Ukrajinci išli do rizika. Do čela krajiny si vybrali novú tvár

Volodymyr Zelenskyj bude novým ukrajinským prezidentom.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?