reklama

Tristan da Cunha alebo najizolovanejší ostrov sveta

Už 14 dní sa plavíme starou holandskou plachetnicou cez Atlantik a nevidíme nič iné, iba more, more a zas len more.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Na morskú chorobu sme si zvykli, ale aj tak sa nevieme dočkať, kedy konečne uvidíme kúsok pevnej zeme, kde by sme sa konečne vedeli poprechádzať a zažiť ten pocit, že sa pod nami nič nehýbe.

Ako v starých filmoch s námornou tematikou zaznie to povestné: „Zem!“ A naozaj! Na horizonte sa postupne črtajú obrysy zeme v strede ničoho. A ak poviem, že v strede ničoho, tak to myslím doslovne. Veď posúďte sami. Najbližšia pevnina je 2 800 kilometrov a jediná možnosť, ako sa na bájny ostrov môžeš dostať, je loďou. Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí, letisko tu ešte dlho nebude postavené. Vitajte na najizolovanejšom ostrove sveta Tristan da Cunha!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Som tu!!!!
Som tu!!!! (zdroj: Martin Navrátil)
Pohľad na kus zeme v strede Atlantiku
Pohľad na kus zeme v strede Atlantiku (zdroj: Martin Navrátil)

Aj keď vidíte pevninu, vôbec nemáte vyhrané. „Minulý rok sa nám nepodarilo pristáť pre veľké vlny a keďže tu nie je klasický prístav, všetko závisí aj od šťastia,“ povie Jordi, ktorý pracuje ako sprievodca na našej lodi. Nikto z nás si nevie ani predstaviť, že by sa nám to nepodarilo.

Mali sme šťastie nielen na počasie, ale aj na vlny, ktoré nám dovolili pristáť na gumených člnoch. Ja sám som sa nevedel dočkať, kedy moja noha vstúpi na pevnú zem a už sa podo mnou nebude nič hýbať. Dva týždne som si zvykal, že každý svoj krok musím predpovedať, držať sa a hlavne predvídať, kde by som sa mohol udrieť. Možno si poviete, že preháňam, ale keď sa plavíte 13-metrovými vlnami, tak to dá zabrať nielen suchozemskému Slovákovi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hlavné mesto Edinburg of seven seas
Hlavné mesto Edinburg of seven seas (zdroj: Martin Navrátil)
Miestna chatka
Miestna chatka (zdroj: Martin Navrátil)

Tristan da Cunha je ostrov, ktorý síce objavili Portugalci, ale patrí Veľkej Británii. Trvalo tu žije takmer 270 ľudí a musia sa počas celého roka o seba postarať, aj keď dvakrát ročne sem príde zásobovacia loď z Kapského Mesta. Takmer všetci bývajú v hlavnom meste Edinburgh of the Seven Seas, odkiaľ každé ráno domáci vyrážajú na zemiakové pole, ktoré dáva obživu celému ostrovu. „Zemiaky sú našou hlavnou stravou a dokonca boli v minulosti aj platidlom,“ hovorí domáci, ktorý si takto príležitostne zarába ako sprievodca takmer 2-tisíc turistov, ktorí sem každoročne dorazia. „Všetci sa tu musíme o seba postarať. Od jedla až po zdravie. Keby sa niekomu niečo stalo, najbližšia pomoc príde tak za mesiac,“ odpovie James na všetky zvedavé otázky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hlavné zemiakové pole
Hlavné zemiakové pole (zdroj: Martin Navrátil)
Veľa turistov tu nestretneš
Veľa turistov tu nestretneš (zdroj: Martin Navrátil)

Inak na ostrove nie je žiadna infraštruktúra aj preto, že ostrov je vlastne aktívna sopka, ktorý vytŕča z Atlantického mora do výšky nad 2-tisíc metrov. Najničivejší výbuch nastal v roku 1961, keď všetci obyvatelia ostrova museli opustiť svoj domov a na pár rokov odišli do Anglicka. „Vtedy sme sa prvýkrát stretli s niečím takým ako televízor, telefón či moderná technika. Ale niečo nám chýbalo. Pokoj nášho ostrova,“ pokračuje James v rozprávaní o živote na ostrove. Keď sopka prestala chrliť lávu, takmer všetci sa zbalili a prišli naspäť na ostrov. Neuveriteľné, však? Dnes už v hlavnom meste Edinburgh of the Seven Seas je aj internet či televízia alebo satelitný telefón, ktorý aj tak nevyužívajú a skôr udržujú priateľské vzťahy medzi sebou. Miestni na nás pozerajú ako na prízraky, keď po mesiaci chytíme wifi signál a posielame všetky tie fotky a správy domov. Mlčíme a pozeráme do vysvietených obrazoviek mobilov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Na autobus tu počkáš večnosť
Na autobus tu počkáš večnosť (zdroj: Martin Navrátil)

Celý ostrov na mňa pôsobí, akoby som bol niekde na Islande. Nikto tu nezamyká dvere, všetci si dôverujú a miestna väznica je od svojho založenia nevyužitá. Veď kto by čo komu kradol, keď tu nie je ani kam ujsť?

Domáci majú však aj krásny zmysel pre humor a všetko tu označujú ako najizolovanejšie na svete. Najizolovanejší bar na svete, kde dostaneš najizolovanejšie domáce pivko Albatros, najizolovanejšie golfové ihrisko, odkiaľ, ak ideš hrať, musíš vyhnať všetok dobytok. Ale asi najzaujímavejšia atrakcia je miestna poštová schránka. Samozrejme, že je najizolovanejšia. Napíšem pozdrav na pohľadnicu, hodím do červenej schránky a pýtam sa miestnych, kedy asi tak pohľadnica dorazí na Slovensko. „Asi o 5 mesiacov, keď pripláva loď.” No nie je to pekné? :)

Najizolovanejšie pivko sveta - Albatros
Najizolovanejšie pivko sveta - Albatros (zdroj: Martin Navrátil)
Napíname plachty a ideme do Kapského mesta
Napíname plachty a ideme do Kapského mesta (zdroj: Phill Judd)

Dva intenzívne dni na malom bohom zabudnutom ostrove prešli ako keď luskneš prstami, zdvíhame kotvy a smer Kapské Mesto. A koľko trvá plavba? Približne dva týždne... Vtedy si uvedomíš vzdialenosť od najizolovanejšieho ostrova sveta.

Ako sa vieš dostať na naizolovanejší ostrov sveta? Aké povolenie potrebuješ? Ktorá loď tam premáva? https://www.travelistan.sk/itinerar/tristan-da-cunha-najizolovanejsi-ostrov-sveta-alebo-ako-sa-tam-dostat/ 

Text: Martin Navrátil 

Martin Navratil

Martin Navratil

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  5x

15 rokov aktívne cestujem po svete. Pracoval som ako profesionálny sprievodca a organizoval mnohé prvoexpedície. Založil som cestovateľský portál www.travelistan.sk , kde sa delím o informácie ako cestujem. Mojimi cestovateľskými srdcovkami sú Afrika, krajiny na hodvábnej ceste, ako aj bizarné a opustené miesta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu